Artykuły

Bydgoszcz. Festiwalowe ostatki w Operze Nova

XXVI Bydgoski Festiwal Operowy zbliża się do końca. Przed widzami w Operze Nova jeszcze dwa znakomite przedstawienia: w czwartek opera Gounoda w wykonaniu artystów Opery Śląskiej z Bytomia, a w niedzielę musical z wrocławskiego Capitolu.

Przed Publicznością w Operze Nova dwa ostatnie (i najdłuższe) festiwalowe przedstawienia.

9 maja to wieczór Opery Śląskiej. Zespół z Bytomia przyjeżdżający w składzie 170 osób, przedstawi operę Charlesa Gounoda "Romeo i Julia" (na zdjęciu). U Gounoda wszystko jest idealnie połączone dramaturgicznie i świetnie sprawdza się pod względem teatru. Muzyka wprowadza niesamowity dramatyzm. Jest bardzo trudna, wymaga od śpiewaków innego oddychania. To opera francuska, a więc wszystko jest idealnie połączone dramaturgicznie i świetnie sprawdza się pod względem teatru. Inscenizacja Michała Znanieckiego i scenografia Luigiego Scoglio nawiązuje do szekspirowskiego teatru Globe. Orkiestrę Opery Śląskiej poprowadzi francuski dyrygent Frank Chastrusse Colombier, a role tytułowe wykonają Andrzej Lampert i Katarzyna Mackiewicz. Spektakl został nagrodzony trzema "Złotymi Maskami": jako przedstawienie roku 2017, w kategorii rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta za rolę Romea i za scenografię dla Luigiego Scoglio.

12 maja (uwaga: o godz. 18) XXVI Bydgoski Festiwal Operowy zakończy występ Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia i słynny musical Wojciecha Kościelniaka "Blaszany bębenek". Historia Oskara Matzeratha, chłopca, który nie chciał rosnąć z powieści G. Grassa o Gdańsku sprzed II wojny światowej, w teatralnej adaptacji Kościelniaka przenosi widzów do sklepu z zabawkami. Grozę dziecinnej narracji Oskara, tak nieadekwatnej do ciężaru opisywanych zdarzeń, potęguje lalka w głównej roli, animowana przez Agatę Kucińską.Za pulpitem dyrygenckim stanie Adam Skrzypek. W spektakl zaangażowany jest cały zespół, przy czym partie taneczne (choreografia Ewelina Adamska-Porczyk) są równie ważne i doskonałe, jak partie aktorów-śpiewaków. Podkreślić należy znaczącą wagę charakteryzacji i peruk.

Spektakl jest rekomendowany dla widzów powyżej 16 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji