Artykuły

Łódź. Laureaci Medalu "Pro Publico Bono"

Maciej Wojtyszko, Jerzy Neugebauer oraz Wydawnictwo Hamal Andrzej Machejek to laureaci Medalu "Pro Publico Bono" im. Sabiny Nowickiej 2019, przyznawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.

Już po raz trzynasty Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznaje Medale "Pro Publico Bono" im. Sabiny Nowickiej dla ludzi i instytucji, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. Dokonania na tym polu mają tu szczególne znaczenie, bowiem patronka Medalu, Sabina Nowicka (1914-2006) była wybitną animatorką teatru, muzyki i baletu. Dlatego też medal jest przyznawany tradycyjnie w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru.

W roku 2019 laureatami Medalu "Pro Publico Bono" im. Sabiny Nowickiej zostali:

1. Maciej Wojtyszko, jest jednym z najbardziej cenionych polskich reżyserów, który ma na swoim koncie ponad kilkadziesiąt realizacji, począwszy od teatralnych spektakli według Thomasa Bernharda, Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza, poprzez przedstawienia dla dzieci, a skończywszy na telewizyjnym sitcomie "Miodowe lata". Wojtyszko jest także dramatopisarzem, autorem kilkunastu sztuk teatralnych i książek dla dzieci i młodzieży.

2. Jerzy Neugebauer, znakomity portrecista i fotograf teatralny. Współpracował niemal ze wszystkimi teatrami w Łodzi, członek Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w Wielkiej Brytanii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, autor wielu wystaw krajowych i zagranicznych, wielokrotnie odznaczany i nagradzany m.in. I nagroda na Międzynarodowym Triennale Fotografii Teatralnej w Jugosławi, dwukrotnie uhonorowany Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

3. Wydawnictwo Hamal Andrzej Machejek, przedsiebiorstwo autorskie posiadające własny cykl edytorski książek, albumów i katalogów, popularyzujące wielokulturową i wieloreligijną historię Łodzi. Wydawnictwo promuje miasto poprzez jego nowoczesny biznesowy wizerunek oraz wydarzenia kulturalne. W 2014 r. Wydawnictwo otrzymało Superekslibris, nagrodę za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi.

W tym roku po raz siódmy Towarzystwo Przyjaciół Łodzi wraz z Fundacją im. Wiesława Nowickiego przyzna dodatkowo Nagrodę im. Wiesława Nowickiego (1946-2012), znanego i cenionego aktora teatralnego i filmowego, publicysty, dziennikarza, reżysera teatralnego, działacza kulturalnego, propagatora muzyki klasycznej i poety; urodzonego w Łodzi, gdzie w roku 1968 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera. Działał w wielu teatrach; był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, grał w Teatrze Nowym w Łodzi, w latach 1973-85 występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (będąc także w latach 1974-77 sekretarzem literackim za dyrekcji Stanisława Hebanowskiego). Wiesław Nowicki był również kierownikiem literackim gdańskiego Teatru Miniatura, doradcą literackim Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, konsultantem programowym Teatru im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie oraz konsultantem programowym Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Na deskach Teatru Wybrzeże zagrał m.in. w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego (1977), w "Białym małżeństwie" Tadeusza Różewicza w reżyserii Ryszarda Majora (1976) oraz w "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Macieja Karpińskiego (1980). (źródło: www.wieslawnowicki.org)

Nagroda ma na celu wyróżnienie i wspieranie łódzkich talentów w dziedzinie sztuki, filmu i teatru. Laureatem Nagrody im. Wiesława Nowickiego 2019 została utalentowana malarka, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych: Karolina Matyjaszkowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji