Artykuły

Warszawa. Luty w Teatrze Collegium Nobilium

Teatr Collegium zaprasza na pokazy spektakli dyplomowych i prezentację w ramach Sceny Mistrzów.

Dyplom IV roku Wydziału Aktorskiego pt. "Gwoździe" w reż. Cezarego Kosińskiego:

"Czołem wbijając gwoździe w podłogę to klasyczny monodram. Napisany w 1994 roku tekst nie tylko nie stracił na aktualności, ale stał się niepokojąco bliski dzisiejszej rzeczywistości. Bogosian opisuje społeczeństwo amerykańskie, a raczej wyłowione z tej społeczności typy ludzkie.

Jest wśród nich neurotyczny sprzedawca płytek ceramicznych, jest bezdomny, pojawia się narkomanka, artysta chorobliwie pragnący sukcesu, para konserwatystów. Bohaterów łączy frustracja i zagubienie. Autor szkicuje ich ułomności, kontrowersyjne postawy czy poglądy. Każe nam zastanowić się nad sensem i sposobem funkcjonowania w świecie chaosu, w którym dominuje konsumpcja i alienacja, a media zmieniają ludzi w posłusznych niewolników systemu. 30 lat temu głównym narzędziem tej manipulacji był telewizor, dziś jest nim internet. Ofiarami natomiast, zarówno wtedy, jak i obecnie, jesteśmy my, zwykli ludzie.

Tematy nie są nowe. I w pierwszej chwili wydają się przebrzmiałe. Tak, tak, wiemy, dostaliśmy już tę lekcję. Odrobiliśmy ją. Czy aby na pewno?"

***

Kolejny dyplom, tym razem bardziej klasycznie, Artur Tyszkiewicz wyreżyserował na naszej dużej scenie "Wieczór Trzech Króli albo co chcecie":

"Czym jest Iliria w "Wieczorze Trzech Króli" w reżyserii Artura Tyszkiewicza?

Kraina z komedii Sheakspeare'a staje się tutaj sanatorium, w którym męskość i jej rola podlegają weryfikacji. Tym razem to kobiety przejmują ich role - mężczyźni w sztuce są bowiem nieporadni, zagubieni i już dawno stracili wiarę, że może być lepiej.

Spektakl zadaje pytania o ludzką tożsamość i płynność granic między tym, co kobiece a tym, co męskie. Tutaj tematem staje się dwoistość ludzkiej natury oraz próba wyobrażenia sobie, jak wyglądałby świat pozbawiony sztywnych ram przypisanych każdej z płci."

***

W lutym będziemy również mieli zaszczyt gościć u siebie na Scenie Mistrzów Jana Peszka! 9 lutego o godz. 19.00 Mistrz wystąpi u nas ze "Scenariuszem dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego":"Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" powstał w 1963 w ciągu kilku dni, ale przez długie lata nie był wykonywany, co zresztą kompozytor jakby przewidział nadając mu charakterystyczne dopełnienie. Jest w tym cały Schaeffer z jego wiarą w przyszłość: nie istniejący, lecz możliwy! Pisząc Scenariusz i dopełniając go elementami dramaturgicznymi Schaeffer od razu myślał o wykonawcy; był nim Jan PESZEK. (...)

W osobie Jana Peszka Scenariusz znalazł interpretatora jedynego i najwłaściwszego (...)

Peszek trzyma w napięciu audytorium i zaskakuje coraz to nowymi akcjami. Kompozycja ma tempo dobrego filmu; poszczególne sceny rozgrywane są co do sekundy, dopiero pod koniec utworu - kiedy audytorium chwyciło już całkowicie sens utworu, aktor stosuje coś w rodzaju psychicznego relaksu i po prostu zaczyna się utworem bawić.

Jadwiga Hodor, z programu przedstawienia

***

W międzyczasie ukazał się też II tom naszej publikacji "Andrzej Zaucha SongBook" Vol. II, której autorem jest Janusz Szrom:

http://akademia.at.edu.pl/wydawnictwa/andrzej-zaucha-songbook/

Zapraszamy serdecznie do śledzenia naszego repertuaru!

Teatr Collegium Nobilium jak zwykle zapewnia specjalne zniżki seniorom i studentom.

Godziny otwarcia Kasy Teatru, zostały zmienione:

pon. - pt.: 11.00 - 19.00 lub do rozpoczęcia spektaklu

sob. - niedz.: 13.00 - 17.00 lub do rozpoczęcia spektaklu

Więcej informacji na stronie www.tcn.at.edu.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji