Artykuły

Poznań. Teatr Biuro Podróży nie zagra w Iranie

Nie odbędzie się sześć spektakli poznańskiego teatru Biuro Podróży, które miały być wystawione w lutym w Iranie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Fadjr". To reakcja Teheranu na organizowaną przez polski rząd i USA bez udziału Iranu konferencję poświęconą Bliskiemu Wschodowi.

13 i 14 lutego w Warszawie odbędzie się specjalne spotkanie poświęcone Bliskiemu Wschodowi. Organizują je wspólnie rządy Polski i USA. Konferencja wzbudziła wielkie emocje na arenie międzynarodowej. Zaproszeni mieli zostać przedstawiciele 70 państw oraz Unii Europejskiej. Wśród nich zabrakło reprezentantów Iranu.

Teheran oświadczył, że traktuje warszawskie spotkanie jako "akt wrogi", a minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif nazwał konferencję "antyirańską". "Iran uratował tysiące Polaków w czasie wojny, a w zamian Polska jest teraz gospodarzem desperackiego, antyirańskiego cyrku" - napisał na Twitterze.

Teatr Biuro Podróży niemile widziany

Sprawa odbiła się nie tylko na relacjach politycznych, ale i kulturalnych. 13 stycznia Iran odwołał planowany na ten miesiąc festiwal filmów polskich w Teheranie. Do Iranu nie pojedzie także poznański teatr Biuro Podróży. O sprawie napisał Onet. Gazeta "Teheran Times" cytuje dyrektora festiwalu Fadjr Szahrama Karamiego: - Pomimo wszelkich starań, jakie podjęliśmy, aby zorganizować występy trupy na festiwalu, postanowiliśmy odwołać je w odpowiedzi na politykę polskiego rządu i antyirański szczyt w Warszawie.

Biuro Podróży miało w Teheranie wystawić łącznie sześć razy dwa tytuły: "Silence. Cisza w Troi" i "Złe miasto" [na zdjęciu]. Ten drugi prestiżowo, bo także na otwarciu festiwalu. O odwołaniu wizyty poznański teatr poinformował dyrektor festiwalu.

Dyrektor teatru Paweł Szkotak nie kryje rozczarowania. Zaznacza, że na festiwalu pokazują się najważniejsze teatry z całego świata. - Szkoda, że tam nie zagramy. Jeśli dobrze liczę, byłby to nasz szósty pobyt na tym festiwalu. Do tej pory spotykaliśmy się z ciepłym przyjęciem, mamy już tam swoją publiczność - mówi dyrektor, który w przeszłości został nagrodzony na festiwalu za reżyserię spektaklu "Makbet".

Dyrektor: Rozumiemy emocje Irańczyków

Szkotak mówi, że teatr od momentu odwołania festiwalu kina polskiego spodziewał się takiej decyzji Iranu: - Rozumiemy emocje po stronie irańskiej oraz ich kulturę, bo trochę czasu tam spędziliśmy.

Dodaje, że nie widzi korzyści z takiego ruchu polskiej dyplomacji: - Takie rzeczy się zdarzają. I gdyby miały sens, to taką ofiarę warto ponieść. Ale w tym przypadku osobiście nie rozumiem, po co nam konflikt z Iranem. Zresztą Irańczycy od razu wypomnieli nam, że pomagali żołnierzom gen. Andersa. To wciąż żywy punkt w naszych relacjach. Nie widzę w tym wszystkim korzyści dla Polski.

Teatr Biuro Podróży to jeden z najważniejszych poznańskich teatrów niezależnych. Zespół założony w 1988 r. przez Pawła Szkotaka i grupę jego przyjaciół od lat jeździ ze swoimi spektaklami po całym świecie. Artyści z Biura Podróży grali m.in. na Kubie, w Iranie, Iraku-Kurdystanie, Jordanii, Izraelu, Libanie, Palestynie, Turcji, w większości krajów Europy, w wielu krajach Azji i Ameryki Łacińskiej. Zasłynęli też projektami z pogranicza sztuk. Realizują je na terenach podwyższonego ryzyka, gdzie toczą się konflikty społeczne i polityczne, czy w miejscach dotkniętych katastrofami ekologicznymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji