Artykuły

Katowice. Dni Mieczysława Wajnberga

Cykl koncertów w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach upamiętni wybitnego kompozytora Mieczysława Wajnberga w setną rocznicę jego urodzin.

Urodzony w 1919 r. w żydowskiej rodzinie w Warszawie artysta większość życia spędził w Związku Radzieckim, ale zawsze czuł się związany z Polską; w 1994 r. otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla kultury polskiej".

- Twórczość Wajnberga była przez lata nieco zapomniana, niesłusznie, bo to twórczość bogata i interesująca. W świecie muzycznym przypomniał go ówczesny dyrektor artystyczny NOSPR Gabriel Chmura. W latach 2003-2006 NOSPR pod jego dyrekcją zarejestrowała dla znanej wytwórni Chandos trzypłytowy cykl z symfoniami Wajnberga. Do dziś Gabriel Chmura jest wielkim propagatorem Wajnberga - powiedziała Jowita Kokosza z działu promocji orkiestry.

Cykl zainauguruje w czwartek koncert z serii "NOSPR kameralnie", podczas którego w interpretacji instrumentalistów NOSPR, Kai Danczowskiej i Wioletty Fludy zabrzmią: Sonata na fagot solo oraz Sonata na klarnet i fortepian Wajnberga, a także Septet Es-dur Ludwiga van Beethovena.

18 stycznia Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jamiego Phillipsa wykona poemat symfoniczny "Wodnik" Antonina Dvořáka, balet "Moja matka gęś" Maurice'a Ravela, a także utwór "Uczeń czarnoksiężnika" Paula Dukasa oraz Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę Mieczysława Wajnberga, którą wraz z orkiestrą NOSPR wykona uznany wiolonczelista młodego pokolenia Marcin Zdunik.

Ze względu na żałobę narodową w dniu pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odwołano sobotni koncert Kwartetu Śląskiego.

Utwory Wajnberga zabrzmią ponownie 20 stycznia. W interpretacji Berlin Piano Trio usłyszymy Trio fortepianowe op. 24 i Pieśni dziecięce op. 13 Wajnberga, które wykona polska sopranistka - Joanna Freszel, a także 7 pieśni na sopran i trio fortepianowe op. 127 oraz II Trio fortepianowe e-moll op. 67 jednego z najbliższych przyjaciół Wajnberga - Dmitrija Szostakowicza.

23 stycznia na koncercie z serii Środa Młodych Wojciech Fudala i Michał Rot wykonają dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz I Sonatę C-dur i II Sonatę g-moll na wiolonczelę i fortepian Mieczysława Wajnberga. 24 stycznia muzyka patrona cyklu ponownie zagości w programie koncertu NOSPR kameralnie. Tym razem w interpretacji instrumentalistów NOSPR usłyszymy Trio na flet altówkę i harfę Mieczysława Wajnberga, Dreamscape Andrzeja Panufnika i Sonatę g-moll na wiolonczelę i fortepian Sergieja Rachmaninowa.

26 stycznia AUKSO z towarzyszeniem Jadwigi Kotnowskiej i Andrzeja Cieplińskiego pod batutą Marka Mosia wykona I Symfonię kameralną, I Koncert fletowy, Koncert klarnetowy oraz III Symfonię kameralną. Cykl zakończy 27 stycznia Mistrzowski koncert kameralny Linusa Rotha, Janusza Wawrowskiego i José Gallardo.

Mieczysław Wajnberg urodził się w 1919 r. w Warszawie, wraz z wybuchem II wojny światowej wyemigrował na Wschód. Początkowo osiedlił się w Mińsku, gdzie podjął studia kompozytorskie u Wasilija Zołotariowa, ucznia Bałakiriewa i Rimskiego-Korsakowa, następnie wyjechał do Uzbekistanu. Początek jego kariery kompozytorskiej datuje się na rok 1943, kiedy to partytura I Symfonii spotkała się ze znakomitą recenzją Dymitra Szostakowicza.

Aprobata Szostakowicza umożliwiła Wajnbergowi osiedlenie się w Moskwie, gdzie pracował jako kompozytor, brał również okazjonalnie udział w koncertach jako wybitny pianista. Był kompozytorem niezwykle aktywnym: stworzył aż 26 symfonii, kilkanaście partytur operowych, 17 kwartetów smyczkowych, 28 sonat na różne instrumenty oraz wiele utworów na instrumenty i głos solo. Był też autorem muzyki filmowej, m.in. w 1936 r. napisał muzykę do polskiej komedii "Fredek uszczęśliwia świat", a po wojnie do zaliczanego do klasyki kina radzieckiego filmu "Lecą żurawie", nagrodzonego Złotą Palmą w na festiwalu filmowym w Cannes w 1958 r. Zmarł 26 lutego 1996 roku w Rosji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji