Artykuły

Kielce. "Widnokrąg" na jubileusz Teatru Żeromskiego

Dokładanie 140 lat po pierwszym spektaklu, 6 stycznia kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego świętować będzie jubileusz istnienia. Głównym punktem obchodów będzie premiera spektaklu, opartego na motywach powieści "Widnokrąg". Na premierze obecny będzie jej autor, Wiesław Myśliwski.

6 stycznia 1879 roku w Teatrze Ludwika przy głównej ulicy Kielc pokazano spektakl "Dzwony kornewilskie" w wykonaniu grupy dramatycznej Józefa Teksla. Taki był początek kieleckiej sceny. O nim, o przeszłości a także o przyszłości naszego teatru będzie mowa w sobotę, 5 stycznia. O godzinie 12 w teatrze rozpocznie się spotkanie "Teatr kielecki wczoraj, dziś i jutro".

- Zaprosiliśmy na nie dawnych i obecnych pracowników - mówi Paulina Drozdowska z teatru. - Zapraszamy wszystkich, którzy będą chcieli podzielić się anegdotami, wspomnieniami z życia naszej sceny. Zapraszamy miłośników kieleckiego teatru w każdym wieku. Spotkanie poprowadzi Tomasz Domagała.

Po krótkiej przerwie, o godzinie 14, teatr zaprezentuje kalendarium kieleckiej sceny. Autorzy, którzy pracowali nad tą księgą - jest to pierwsze tak obszerne i bogato ilustrowane wydawnictwo poświęcone teatrowi - opowiedzą o swojej pracy. W tej kronice kieleckiej sceny znajdziemy najważniejsze fakty z historii teatru, recenzje spektakli, afisze teatralne, archiwalne zdjęcia, wspomnienia twórców: aktorów, reżyserów, scenografów, poznamy nazwiska wszystkich dyrektorów.

O godzinie 16 teatr zaprosi także na film dokumentalny Krzysztofa Miklaszewskiego "A to Kielce właśnie" stworzony na 50-lecie Teatru imienia Stefana Żeromskiego w 1995 roku. Poprzedni dyrektor historię sceny liczył od reaktywacji po wojnie w 1945 roku. Obecnie historia liczona jest od pierwszego teatralnego spektaklu w XIX wieku. Kielecki teatr jest unikalny także ze względu na swą siedzibę - niemal niezmieniony przetrwał w tym samym miejscu, w budynku wzniesionym specjalnie na jego potrzeby.

Wstęp na te trzy sobotnie wydarzenia jest bezpłatny.

Głównym punktem obchodów jubileuszu, dokładanie 140 lat później będzie w niedzielę, 6 stycznia premiera spektaklu, opartego na motywach powieści "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. Adaptację utworu nagrodzonego literacką Nagrodą Nike przygotował Radosław Paczocha. Ten sam artysta, który wcześniej na potrzeby teatru przystosował "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego. "Widnokrąg" wyreżyserował dyrektor "Żeromskiego", Michał Kotański. - Na potrzeby spektaklu wybrano tylko niektóre wątki powieści - mówi Michał Kotański. - To opowieść uniwersalna o tym kim my jesteśmy, jak kreuje nas czas i wspomnienia. Ciekawa także ze społecznego punktu widzenia - pokazuje wiejską społeczność.

Główną rolę w spektaklu gra Wojciech Niemczyk.

Na premierze obecny będzie Wiesław Myśliwski. Dzień później, 7 stycznia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pisarz spotka się z czytelnikami. Początek spotkania o godzinie 17.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji