Artykuły

Warszawa. Furiosa - nowy stołeczny teatr

Na warszawskiej i ogólnopolskiej mapie teatralnej pojawia się nowy teatr - jednoosobowe przedsięwzięcie Agnieszki Przepiórskiej, aktorki teatralnej i filmowej. Pierwszą premierą teatru będzie już w styczniu "Kocham Bałtyk" na podstawie tekstu Zośki Papużanki, w reżyserii Agnieszki Przepiórskiej.

Furiosa jest teatrem bez siedziby, ale za to w ciągłym ruchu - na terenie Warszawy i całego kraju.

Pod szyldem Furiosy Agnieszka Przepiórska chce zebrać wszystkie mondramy, które miała w swoim repertuarze do tej pory: "I będą święta", "Wojna to tylko kwiat", "Tato nie wraca", a także nowe produkcje - w tym najbliższą "Kocham Bałtyk" - spektakl zrealizowany w konwencji one women comedy show, charakteryzujący się lekką konwencją, humorem i improwizacją.

Przepiórska w swoich spektaklach zawsze porusza tematy kobiece: wdowa, dziennikarka wojenna, dziewczyna dorastająca bez ojca czy matka dwójki dzieci - to postaci - bohaterki jej spektakli.

"Marzyłam o zebraniu moich dotychczasowych monodramów pod jeden parasol i obszarze do tworzenia kolejnych moich przedsięwzięć. Jest tak wiele tematów, które nie dają mi spokoju, na które chciałabym się wypowiedzieć, korzystając z narzędzi, jakie daje teatr, aktorstwo Furiosa daje mi taką szansę. Mam nadzieję, że wykorzystam ją maksymalnie" - mówi Agnieszka Przepiórska.

W planach teatru Furiosa premiera "Kocham Bałtyk", potem tournée po Polsce i kolejne realizacje.

***

Agnieszka Przepiórska - aktorka teatralna, serialowa i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu. W latach 2005-2008 była aktorką Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, gdzie zagrała m.in w "Trzech siostrach" A. Czechowa w reż. P. Kruszczyńskiego, "Burzy" W. Szekspira w reż. A. Tworusa, "Balkonie" J. Geneta w reż. A. Tyszkiewicza, "Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł" P. Demirskiego w reż. M. Strzępki. Potem grała w teatrach w całej Polsce m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej: "Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami" A. Pałygi, "Królowie dowcipu" P. Rowickiego, oba w reż. P. Ratajczaka, Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze: "Trzy siostry" A. Czechowa w reż. P. Ratajczaka, Teatrze Współczesnym w Szczecinie: "Białe Baloniki" M. Fertacz w reż. P. Ratajczaka, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie: "Kartoteka Różewicza" w reż. P. Ratajczaka, w Teatrze IMKA w Warszawie: "Warszawa-Grabiny 6.20" M. Nahacza w reż. P. Ratajczaka, Teatrze Konsekwentnym w Warszawie: "I będą święta" P. Rowickiego w reż. P. Ratajczaka, "Boski romans" M. Walczaka, "Tato nie wraca" P. Rowickiego w reż. P. Ratajczaka, "Dziwka z Ohio" H. Levina w reż. A. Sajnuka, w Teatrze Powszechnym w Warszawie: "Dziewczyny do wzięcia" A. Kondratiuka w reż. P. Ratajczaka, w Teatrze WARSawy: "Wojna to tylko kwiat" P. Rowickiego w reż. P. Ratajczaka. Grała potrójną rolę (Dzika Agnes, HGW, Samotna Matka) w cyklu kabaretowym Pożar w Burdelu. Występowała w serialach tv takich jak: "Artyści" (reż. M. Strzępka), "Glina" (reż. W. Pasikowski), "Fala Zbrodni", "Ojciec Mateusz", "Druga Szansa".

Zdobyła wiele teatralnych nagród, m.in. za spektakl "I będą święta" (w 2012 r. - 41. OFTJA we Wrocławiu oraz na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, a także rok później na XXVIII Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora) oraz za spektakl "Tato nie wraca" (w 2013 r. na IV Festiwalu Monodramu "Monoblok" - Grand Prix oraz Nagroda Miasta Gdańska przyznana przez Pawła Szkotaka, w 2014 r. na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych oraz na 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji