Artykuły

Gdańsk. Nowe zasady konkursu na miejskie granty

Dwa rodzaje projektów, nowy system składania wniosków, nagrody dla najciekawszych wydarzeń - miasto przygotowało nowe zasady przyznawania pieniędzy na projekty z dziedziny kultury. Wnioski można składać do 28 grudnia, a w najbliższy wtorek konsultacje dla zainteresowanych wnioskodawców.

Gdańsk chce w przyszłym roku zaoferować organizacjom pozarządowym ponad 2,5 mln zł na projekty związane z kulturą. Miasto zmienia jednocześnie zasady ubiegania się o środki z tej puli. Władze ogłosiły właśnie założenia nowej polityki dotyczącej grantów na inicjatywy z zakresu kultury. Według urzędników dotychczasowe zasady przestały się sprawdzać i wymagały unowocześnienia.

- Po niespełna dziesięciu latach dotychczasowej formuły grantów kulturalnych zauważamy jej wyczerpanie - wyjaśnia prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Z roku na rok coraz więcej organizacji pozarządowych ubiega się o środki na organizację wydarzeń. Widzimy też ogromne zróżnicowanie projektów kulturalnych, dlatego musimy iść z duchem czasu i dać szansę na dofinansowanie różnorodnym inicjatywom.

Postulat zróżnicowania znalazł wyraz w najważniejszej nowości w tegorocznym konkursie grantowym: podziale na dwie części. Autorzy projektów mogą się ubiegać o dofinansowanie z miejskiej kasy na dwa rodzaje inicjatyw, które urzędnicy miejscy określili jako wydarzenia i działania. Te pierwsze to tradycyjne przedsięwzięcia z różnych dziedzin kultury, w tych drugich na plan pierwszy wysuwa się kryterium współuczestnictwa, czyli włączania mieszkańców w organizację i przebieg najróżniejszych wydarzeń kulturalnych. Ze względu na zróżnicowanie dwu form subsydiowanej przez miasto działalności kulturalnej, do oceny zgłoszonych projektów powołane zostaną dwie osobne komisje. W ich składach zasiądą zarówno przedstawiciele władz, jak i organizacji pozarządowych, zajmujących się kulturą.

Pierwszą formą docenienia pomysłów na nowe i kontynuowane inicjatywy kulturalne będzie oczywiście samo przyznanie grantu. Ale to jeszcze nie wszystko. Po zakończeniu roku, spośród sfinansowanych przez miasto i zrealizowanych projektów wybrane zostaną najciekawsze - ich pomysłodawcy będą mogli liczyć na nagrody, przyznawane przez miasto w obu dziedzinach: wydarzeń i działań kulturalnych. Kandydatów do laurów wskażą przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z miastem.

Mniej widoczną na zewnątrz, ale niezwykle istotną z punktu widzenia przyszłych wnioskodawców, będzie zmiana techniczna, dotycząca formy składania aplikacji. Od nowego roku narzędziem, które należy stosować, jest serwis internetowy Witkac, który - w założeniu - ma ułatwić wnioskodawcom zadanie. Władze myślą też o przyszłości: już dziś trwają przymiarki do kolejnych zmian w systemie konkursów grantowych. Najważniejsze dotyczyć mają ułatwień dla organizacji pozarządowych w dwóch dziedzinach: wieloletniego wsparcia inicjatyw cyklicznych i pozyskiwania środków własnych na projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych, np. ministerialnych czy europejskich.

Najnowsza, odświeżona formuła konkursu grantowego to wynik konsultacji, które urzędnicy przeprowadzili z przedstawicielami organizacji pozarządowych. We wtorek, 11 grudnia o godz. 16.15 w sali 107 Urzędu Miejskiego w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 8/12) odbędzie się spotkanie konsultacyjne dla zainteresowanych wnioskodawców.Termin składania wniosków w tegorocznej edycji konkursu upływa 28 grudnia o godz. 15. Oferty zostaną rozpatrzone do 8 marca 2019 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji