Artykuły

Internet. Srebra rodowe online, czyli spektakle teatralne w sieci

Ten teatr nie ma swojego odpowiednika na świecie. Najwybitniejsi aktorzy i reżyserzy, sztuki napisane specjalnie pod to medium - polscy twórcy, dzięki metodom filmowym, stworzyli właściwie nowy gatunek. W projekcie Kulturze Na Widoku znajdziemy bogaty wybór spektakli, które dziś można bezpłatnie oglądać w sieci.

Poza najnowszymi premierami Teatru Telewizji, projekt daje dostęp do wybitnych spektakli z ostatnich kilkudziesięciu lat.

Klasyka, kryminał, gwiazdorskie obsady

Wśród spektakli prezentowanych w Kulturze Na Widoku zobaczymy m.in. polską klasykę - "Biesiadę Hrabiny Kotłubaj" Witolda Gombrowicza w reżyserii Roberta Glińskiego z Anną Polony, Piotrem Adamczykiem, Bogdanem Łazuką; komedię "Pan Jowialski" Aleksandra Fredry w reżyserii Artura Żmijewskiego (w obsadzie m.in. Danuta Stenka, Anna Dymna, Adam Ferency); kryminał Marka Krajewskiego "Mock" w reżyserii Łukasza Palkowskiego, sztukę Wojciecha Tomczyka o Marszałku Piłsudskim (w tej roli Mariusz Bonaszewski), adaptację "Listów z Rosji" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego z Piotrem Adamczykiem, Haliną Łabonarską i Adamem Ferencym czy "Spiskowców" Josepha Conrada w reżyserii Jana Englerta.

Transmisje spektakli z Polskich teatrów

Wśród propozycji Teatru TV znajdują się również rejestracje głośnych premier m.in. "Wariacje Tischnerowskie" z Teatru STU (w obsadzie Jerzy Trela), muzyczny spektakl krakowskiej PWST "Do dna" oparty na brawurowych aranżacjach piosenek ludowych, demoniczny "Mistrz i Małgorzata" z Teatru Juliusza Osterwy w Lublinie, "Emigranci" Stanisława Mrożka z Teatru Polskiego, "Pożegnania" Stanisława Dygata w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Narodowego czy spektakle legend polskiego teatru niezależnego - "Wesele" Gardzienic i "Bóg Niżyński" Teatru Wierszalin.

Przemyślmy stulecie

Z okazji Stulecia Niepodległości w Kulturze Na Widoku znalazły się również propozycje kluczowych utworów dla polskiej kultury z lat 1918-2018. Wśród nich między innymi "Umarła klasa" Tadeusza Kantora, "Wymazywanie" Thomasa Bernharda w reż. Krystiana Lupy, "(A)polonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Teatroteka

TEATROTEKA to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF), na który składają się ekranizacje sztuk teatralnych tworzone przy użyciu technologii i infrastruktury filmowej, umożliwiającej ciekawą realizację nowatorskich utworów. W Kulturze Na Widoku prezentujemy cztery z nich: opowieść o pierwszej kosmonautce ("Walentyna"), którą gra Julia Kijowska; dramat rodzinny "Wizyta" Radosława Paczochy (z Dawidem Ogrodnikiem i Krzysztofem Stelmaszykiem); opowieść o medialnym linczu w reżyserii Piotra Domalewskiego z Dorotą Segdą w głównej roli, a także sztukę o Wandzie Rutkiewicz autorstwa Anny Wakulik w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej ("Wasza Wysokość").

Teatr dla najmłodszych

W Kulturze Na Widoku nie może zabraknąć propozycji dla najmłodszych. Wśród wybranych spektakli znalazły się: "Bajki robotów" Stanisława Lema, "Krawiec niteczka" i widowisko operowe "Bajko, gdzie jesteś".

Wszystkie spektakle można znaleźć na stronie: http://www.kulturanawidoku.pl/kategoria/teatr

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do ponad 800 utworów (np. filmów, muzyki, książek online, spektakli teatralnych, muzeów) i równocześnie pokazuje (dzięki kodom QR i linkom), gdzie można je znaleźć legalnie i bezpiecznie. Projekt promuje świadome uczestnictwo w kulturze, poleca wartościową sztukę, pokazuje bogactwo oraz różnorodność zasobów legalnych źródeł kultury. Jest skierowany do wszystkich - niezależnie od wieku, upodobań, zasobności portfela i miejsca zamieszkania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Więcej informacji na stronie: www.kulturtanawidoku.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji