Artykuły

Łódź. Ekshumacja Don Kichota

Teatr Pinokio (ul. Kopernika 16) zaprasza w weekend na premierę spektaklu "Don Kichot" w reżyserii Konrada Dworakowskiego. To radykalnie antyszkolna interpretacja powieści Miguela de Ceruantesa.

Co młodzież wie o Don Kichocie? Pewnie że był "błędnym rycerzem" i "walczył z wiatrakami" (oczywiście dla idei). Może jeszcze, że był zakochany w Dulcynei. Spektakl, który zagości w grudniu w repertuarze Pinokia, komentuje za pomocą bohaterów Cervantesa aktualną rzeczywistość społeczno-polityczną.

W przedstawieniu Dworakowskiego Don Kichot zostanie odgrzebany wraz ze wszystkimi swoimi wcieleniami. - To człowiek, którego możemy sobie zaanektować, niezależnie od tego, po której stanęliśmy stronie. Możemy wytrzeć sobie gębę jego wartościami. To może być bardzo niebezpieczne - mówi reżyser (wywiad z Konradem Dworakowskim można przeczytać w Magazynie Łódź oraz na stronie internetowej lodz.wyborcza.pl).

To nie będzie spektakl o miłości, choć promuje go list Don Kichota do Dulcynei: "Proszę, nie gniewaj się. Nie mogłem dzisiaj przyjść. Zatrzymało mnie wiele przygód. My, błędni rycerze, dużo walczymy, a potem morzy nas nasz rycerski sen".

Adaptacją zajęła się Martyna Lechman. Twórcy pracowali na przekładzie Walentego Zakrzewskiego, celowo rezygnując z przystępniejszych, nowszych przekładów (np. Wojciecha Charchalisa), by podkreślić archaiczność tekstu.

Autorem scenografii jest Andrzej Dworakowski, opiekę muzyczną nad spektaklem powierzono Tomaszowi Lewandowskiemu. Grają: Ewa Wróblewska, Łukasz Batko, Piotr Osak, a gościnnie: Maciej Cempura, Paweł Chomczyk i Dagmara Sowa. Spektakl adresowany jest do widzów od 16. roku życia.

"Don Kichot" powstał w koprodukcji Teatru Pinokio i białostockiej niezależnej Grupy Coincidentia, za pieniądze Urzędu Miasta Łodzi, Miasta Białegostoku oraz Województwa Podlaskiego. Był już pokazywany w ośrodku Siedlisko Kultury w Solnikach. Premiera łódzka - w sobotę i niedzielę o godz. 17 (nie ma już miejsc). Kolejne spektakle - w poniedziałek o godz. 9 i 11.30 oraz we wtorek i środę o godz. 9 i 17. Bilety kosztują 30 zł (dorośli) i 25 zł (młodzież).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji