Artykuły

Katowice. Rozpoczęły się VI Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Prawykonanie Koncertu na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego - syna patrona festiwalu - zainaugurowało w piątek w Filharmonii Śląskiej w Katowicach VI Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego.

Zabrzmiały też utwory Rachmaninowa i najsłynniejsze dzieło patrona festiwalu i katowickiej filharmonii - III Symfonia Symfonia Pieśni Żałosnych. Między 16 listopada a 1 grudnia w Filharmonii Śląskiej odbędzie się w sumie sześć koncertów jej wszystkich trzech artystycznych zespołów i zaproszonych gości.

Podczas inauguracyjnego, piątkowego Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadził Jacek Rogala, a filharmonikom towarzyszyli sopranistka Ewa Tracz i klarnecista Roman Widaszek. Artyści wykonali Wyspę umarłych op. 29 Siergieja Rachmaninowa oraz najsłynniejszy utwór Henryka Mikołaja Góreckiego. Po raz pierwszy wykonano - powstały w ramach ministerialnego programu "Zamówienia kompozytorskie" - "Koncert na klarnet i orkiestrę" Mikołaja Góreckiego (syna patrona Filharmonii Śląskiej).

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) był w szczególny sposób związany z Filharmonią Śląską, na jej koncerty jeszcze jako student jeździł co tydzień. Był na trzecim roku, kiedy 27 lutego 1958 r. filharmonicy śląscy na uczelnianej estradzie dali koncert, jakiego nigdy wcześniej nie było - monograficzny koncert studenta Góreckiego. Po raz pierwszy wykonano wtedy aż sześć jego dzieł.

Do najważniejszych utworów Góreckiego należą m.in.: "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha", II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia", "Małe requiem dla pewnej Polki" na fortepian i 13 instrumentów.

Światową sławę przyniosła Góreckiemu skomponowana w 1975 r. III "Symfonia pieśni żałosnych". Jednak dopiero po osiemnastu latach od jej powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta z solistką Dawn Upshaw, płyta rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku. Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka. W październiku 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji