Artykuły

Kielce. O rycerskich zmaganiach Lecha, Czecha i Rusa

Już w najbliższą niedzielę, 14 października, odbędzie się druga tym sezonie premiera w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach - spektakl "Gniazdo" na podstawie sztuki Marii Wojtyszko i w reżyserii Roberta Drobniucha.

Będą rycerze, wyprawa i wielki plan, czyli historia o Lechu, Czechu i Rusie, którą opowie nie kto inny, ale Orzeł, oczywiście biały.

Ale uwaga - w stosunku do znanej legendy pojawią się nowości. Jak na przykład znudzona siedzeniem w domu siostra trzech braci Wanda, która uprze się na udział w podbojach, szczególnie tych sercowych. Nie zabraknie też Światowida, Popiela, chochlika Biedy i tajemniczych Ćmoków... A w konsekwencji - jak na rycerską bajkę przystało - niebezpiecznych przygód, nieoczekiwanych zwrotów akcji, aż wreszcie trudu budowania państwa. Jakie miejsce może być dla niego najlepsze? Skąd wzięła się Polska i Polacy?

"Gniazdo" to sztuka wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Marii Wojtyszko o tworzeniu wspólnoty i istocie polskości. Podana wartko, bez patosu i współczesnym językiem, a przede wszystkim z błyskotliwym humorem. Takim, który urzeknie małych widzów nie mniej, niż magiczny świat bohaterskich zmagań i słowiańskich duchów.

Spektakl wyreżyserował Robert Drobniuch, dyrektor Teatru "Kubuś, bogactwo muzyki i porywających piosenek zapewnił znany kompozytor i instrumentalista Sambor Dudziński, scenografię stworzyła Katarzyna Proniewska-Mazurek, a ruch sceniczny - Ewelina Ciszewska. Za reżyserię świateł odpowiada Prot Jarnuszkiewicz.

To sprawdzony dobór artystów, którzy już kilkakrotnie pracowali w kieleckim teatrze lalek. Koniecznie sprawdźcie, co przygotowali tym razem.

***

BIOGRAMY

TWÓRCÓW SPEKTAKLU "GNIAZDO"

Maria Wojtyszko

Scenarzystka, dramatopisarka i dramaturg. Od 2012 roku kierowniczka literacka Wrocławskiego Teatru Lalek. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, scenariopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej i reżyserię fabularną w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Uczyła się też w Szkole Dramatu przy Laboratorium Dramatu. Jest autorką scenariuszy do seriali telewizyjnych i krótkich filmów. Warsztat szlifuje, uczestnicząc w międzynarodowych warsztatach, takich jak Midpoint, Passion to Market, czy Films For Kids Pro. Jako dramatopisarka wielokrotnie doceniona nagrodami. Autorka sztuk dla dzieci i dorosłych m.in. "Macica", "Pierwszy Człowiek Świata", "SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie", "Piekło-Niebo", "Gniazdo". Bez oporów pisze skecze kabaretowe, piosenki i krótkie opowiadania. Zdarzyło jej się również stworzyć komiks opublikowany w Krytyce Politycznej, słuchowisko radiowe "Mateusz w piekle" oraz reżyserować film instruktażowy dla młodych matek na temat karmienia piersią.

-

Robert Drobniuch

Reżyser teatralny i operowy, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, członek władz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Absolwent reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień, m.in. za spektakl "Mikrokosmos. Kompozycje" (Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak", nagroda Perfect Performance na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Szanghaju w Chinach), czy "Sklepy cynamonowe" wg Brunona Schulza (Nagroda główna na 17 Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku). W 2015 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru.

-

Katarzyna Proniewska-Mazurek

Scenograf, rzeźbiarka i twórca figur animowanych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rozwój zainteresowań związanych z projektowaniem lalki umożliwiło jej równoczesne podjęcie studiów na Wydziale Rzeźby w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego oraz w Międzywydziałowej Katedrze Scenografii pod kierunkiem profesorów Andrzeja Sadowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza. W rezultacie twórczość jej związana jest z kilkoma, niemal zawsze przenikającymi się nurtami, projektowaniem scenografii oraz pracą nad tworzeniem figur animowanych. Bardzo istotnym dla niej nurtem działalności artystycznej pozostaje również rzeźba ze szczególnym skupieniem na dziedzie bio-art. Prowadzi Pracownię Projektowania Scenografii Teatru Lalkowego na Wydziale Scenografii w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W ramach działalności artystycznej współpracowała z szeregiem teatrów polskich i zagranicznych. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

-

Sambor Dudziński

Polski aktor teatralny, wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia K. Szymanowskiego w Zamościu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu. Twórca własnych projektów (spektakli, koncertów, happeningów), współtwórca Formacji Chłopięcej Legitymacje. Jego muzykę można usłyszeć w filmach: "Retrospekcja" - dokument o Jerzym Nowosielskim, "Józef Mehoffer - witraże życia" (reż. S. Kubiak), w spektaklach teatralnych m.in. "Era Wodnika" - Teatr Muzyczny "Capitol" we Wrocławiu, "Pippi Pończoszanka" (reż. A. Glińska) - Teatr Dramatyczny w Warszawie, "Niewiarygodne Przygody M. Koziołkiewicza" - Teatr Pantomimy we Wrocławiu. Nagradzany na wielu festiwalach m.in. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Zjednoczonej Europy, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, Festiwalu Sztuki Estradowej. Wykłada piosenkę na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej PWST. Śpiewał o Polsce i po polsku ludziom z całego świata na Expo w Japonii w 2005 roku oraz w Polsce, Chicago, Finlandii, Niemczech, na Węgrzech. Uzależniony od miłości do ludzi wojownik sztuki. Tworzy i śpiewa dla ludzi, bo od nich czerpie siłę i energię.

-

Ewelina Ciszewska

Aktorka, mimka, choreografka. W 2011 r. zadebiutowała jako reżyserka spektaklem "Pinokio" w Wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2006 r. ukończyła PWST we Wrocławiu (Wydział Lalkarski), w maju 2009 uzyskała tytuł doktora na tym Wydziale, gdzie od 2006 r. pracuje ze studentami nad plastyką ruchu scenicznego. Współpracuje z Teatrem Formy; brała udział w niemal wszystkich pełnowymiarowych spektaklach tego teatru. Prowadzi warsztaty pantomimy i ekspresji ruchowej w kraju i za granicą. Swoje umiejętności i myślenie o ciele wykorzystuje podczas pracy nad choreografią do spektakli dramatycznych, muzycznych i lalkowych. Od kilku lat zajmuje się również sztuką performance.

-

Prot Jarnuszkiewicz

Studia wyższe w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia. Równolegle studiował fotografię w systemie niestacjonarnym na w/w wydziale. Doktor sztuki filmowej w dyscyplinie artystycznej - fotografia, doktor habilitowany w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej - sztuki piękne, profesor sztuk pięknych.

Prowadzi zajęcia według autorskiego programu w Pracowni Relacji Wizualnych na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na macierzystym wydziale pełnił funkcje Kierownika Katedry Fotografii, Realizacji Obrazu oraz Prodziekana, a obecnie Dziekana. W ramach swojej twórczości działa głównie na dwóch polach. Pierwszym z nich jest fotografia artystyczna. Zrealizował liczne autorskie projekty fotograficzne, kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jest autorem licznych publikacji i wydawnictw. Jego prace znajdują się w kilkudziesięciu kolekcjach prywatnych i muzeach w kraju i zagranicą. Drugim zaś torem jego rozwoju artystycznego jest reżyseria światła i projekcji wideo w spektaklach teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji