Artykuły

Wrocław. "Blaszany bębenek" na deskach Capitolu

Premierą spektaklu muzycznego "Blaszany bębenek" w reż. Wojciecha Kościelniaka według powieści Guentera Grassa Teatr Muzyczny Capitol rozpocznie w sobotę nowy sezon artystyczny. - Ta opowieść dzisiaj jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek - ocenił reżyser.

Dyrektor Teatru Muzycznego Capitol Konrad Imiela podkreślił, że premiera "Blaszanego bębenka" będzie największym wydarzeniem w nowym sezonie artystycznym teatru. "Chcemy w Capitolu pokazywać ważną literaturę, zadawać istotne pytania. - "Blaszany bębenek" to spektakl, który nieprzypadkowo tworzymy właśnie teraz, w tym miejscu, w tym czasie, gdyż czasy są takie, a nie inne - przyznał we wtorek podczas próby medialnej spektaklu Imiela.

- Wydaje mi się, że ta opowieść dzisiaj jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Choćby ze względu na to, że "Blaszany bębenek" opowiada o rodzeniu się wojny, faszyzmu, o rozkładzie rodziny, o rozkładzie społecznym i politycznym - mówił reżyser spektaklu Wojciech Kościelniak. - Co jakiś czas ludzkość nachodzi taki szał, opętanie i po prostu musi wybuchnąć wojna. Wolę krzyczeć na ten temat spektaklem, że nie chciałbym, aby tak się stało i żeby takie prognozy się sprawdziły - tłumaczył.

W jego ocenie "ludzie przestali bać się totalitaryzmu i władzy, która ma nad nimi zbyt dużą kontrolę". - Jestem temu przeciwny, dlatego "Blaszany bębenek" tak mocno we mnie brzmi - powiedział reżyser.

Kościelniak zaznaczył, że jego adaptacja jest właściwa teatrowi muzycznemu. - Spektakl nazwałem "wodewilem" pewnie z takich samych powodów z jakich Brecht nazwał "Operę za trzy grosze" operą. Odwołujemy się tu do konwencji wodewilu, natomiast muzyka jest nowoczesna, a środki wyrazu są bliższe zwykłemu teatrowi muzycznemu - mówił Kościelniak. Dodał, że akcja spektaklu dzieje się w sklepie z zabawkami, po to, aby operować formą i unikać dosłowności.

Reżyser zapowiedział też, że spektakl będzie pełen muzyki, z dynamiczną oprawą choreograficzną. Na scenie wystąpi czterdziestoosobowa obsada, a artystom towarzyszyć będzie wieloosobowa orkiestra.

Scenografię i kostiumy do "Blaszanego bębenka" zaprojektowała Anna Chadaj, a choreografię przygotowała Ewelina Adamska-Porczyk. Autorem muzyki jest Mariusz Obijalski. W rolę Oskara, chłopca, który na znak sprzeciwu wobec otaczającej go rzeczywistości postanawia przestać rosnąć wcielą się na zmianę Agata Kucińska i Katarzyna Pietruska.

Premiera musicalu "Blaszany bębenek" odbędzie się 6 października na Dużej Scenie Teatru Capitol.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji