Artykuły

Lublin. Historia Polski w piosenkach u Osterwy

- Nie wszystkie teksty tych piosenek są dziś aktualne, ale jeśli chodzi o pewne przywary czy naszą skłonność do zabawy, to one ciągle opowiadają o Polakach. Leon Schiller zebrał całą historię Polski w jeden zbiór - mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu "Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające". Premiera w sobotę w Teatrze Osterwy.

Zanim Leon Schiller stał się poważnym reżyserem i czołowym artystą polskiego teatru, chętnie bawił się twórczością kabaretową. Występował w Zielonym Baloniku czy warszawskim Momusie. Grał, śpiewał, a przede wszystkim wyszukiwał stare piosenki. Pasja ta nie wygasła przez cały okres jego artystycznej aktywności.

Jej owocem jest "Kram z piosenkami", cykl "obrazków śpiewających", któremu ostateczną formę nadał Schiller po wojnie. Jest to swoisty przegląd pieśni, piosenek i tańców polskich od XIII stulecia po lata międzywojenne - nie tylko obraz zmieniającej się obyczajowości, ale też potraktowany z sentymentem i przymrużeniem oka wizerunek narodu. - Jest w nich nasze DNA i tożsamość. Schiller starał się zebrać wszystkie staropolskie pieśni, które towarzyszyły naszym rodakom przy żniwach, świętach czy pogrzebach. To jesteśmy my - tłumaczy reżyser.

Pogodniejsza twarz ludowizny

"Kram z piosenkami" wystawiono po raz pierwszy w 1945 roku w obozie dipisów w polskim teatrze w Lingen. Polska premiera odbyła się w lipcu 1949 roku w kierowanym przez Schillera łódzkim Teatrze Wojska Polskiego i od tamtego czasu tytuł na stałe wszedł do repertuaru polskich scen.

- Staramy się pokazać pogodniejszą twarz ludowizny. Robimy wariację teatralną i choć mamy świadomość, że te utwory mają pewną warstwę kurzu, nie chcemy ich uwspółcześniać na siłę - dodaje Połoński.

Premiera spektaklu w sobotę 15 września w Teatrze Osterwy o godz. 19. Bilety w cenie 80 zł. Kolejne spektakle w niedzielę 16 września oraz w czwartek i piątek 20-21 września. Bilety w cenie 15-45 zł.

Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające - reżyseria: Jerzy Jan Połoński, kostiumy/scenografia: Barbara Wołosiuk, choreografia: Urszula Pietrzak, projekcja wideo: Dawid Kozłowski, muzyka: Łukasz Damrych, przygotowanie wokalne: Aleksandra Mikołajczyk.

Obsada: Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Teresa Filarska (gościnnie), Grażyna Jakubecka (gościnnie), Anna Torończyk (gościnnie), Jowita Stępniak, Tomasz Bielawiec, Wojciech Dobrowolski, Artur Kocięcki, Witold Kopeć, Jerzy Kurczuk, Marek Szkoda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji