Artykuły

Warszawa. "Krawiec Niteczka" w programie Teatr Polska

Teatr Lalka kolejny raz uczestniczy w programie TEATR POLSKA Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym roku w 10 miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, pokażemy spektakl "Krawiec Niteczka" w reż. Jarosława Kiliana.

Przy okazji przedstawienia odbędą się również tematyczne warsztaty edukacyjne oraz rozmowy z widzami i twórcami spektaklu. Pokazy w ramach programu będą odbywać się między 1 września a 30 listopada 2018 roku.

Harmonogram:

1 września, godz. 16.00 Dom Kultury w Rybniku - Chwałowicach

2 września, godz. 16.00 Dom Kultury w Rybniku - Boguszowicach

3 września, godz. 17.00 Miejski Dom Kultury w Czechowicach - Dziedzicach

4 września, godz. 18.00 Staszowski Ośrodek Kultury w Staszowie

8 września, godz. 17.00 Nowosolski Dom Kultury w Nowej Soli

9 września, godz. 16.00 Centrum Kultury i Sztuki - Dom Kultury "Oskard"

w Koninie

10 września, godz. 17.00 Ośrodek Kultury w Środzie Wielkopolskiej

11 września, godz. 17.30 Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik" w Gostyniu

12 września godz. 17.30 Krotoszyński Ośrodek Kultury w Krotoszynie

19 września godz. 16.00 Wejherowskie Centrum Kultury w Wejherowie

***

"Krawiec Niteczka" to spektakl na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego "O tym jak krawiec, Pan Niteczka, został królem" w adaptacji i w reżyserii Jarosława Kiliana. Przedstawienie jest śpiewogrą, do której muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Poetycka opowieść Makuszyńskiego o krawcu z miasteczka Tajdarajda należy do klasyki polskiej baśni. Nie jest tylko historią o sprytnym rzemieślniku, który dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu, ale poecie, który pragnie naprawić świat. "Krawiec Niteczka" jest opowieścią drogi. Bohater przedstawienia, uszyty zręcznie z gałganków przez krawca Józefa, wyrusza z pracowni krawieckiej w podróż. W wędrówce towarzyszy mu Strach na wróble. Kornel Makuszyński z poczuciem humoru, ale i z potężną dozą swojskiego nadrealizmu, prowadzi krawca z ziemi, przez piekło aż do nieba i z powrotem na Ziemię.

Spektaklowi "Krawiec Niteczka" towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne, które wprowadzą małych uczestników w tajemnice teatru lalkowego. Zajęcia mają zainspirować dzieci do tworzenia własnego teatru. Zadaniem będzie ożywienie dowolnego przedmiotu codziennego użytku, ze zwróceniem szczególnej uwagi na przedmioty, które mogłyby znaleźć się w pracowni krawieckiej (szpulki, wieszaki, naparstki, guziki, fragmenty materiałów, chusty, poduszki). Teatr przedmiotu daje olbrzymie możliwości wyrazu, ograniczone jedynie barierami wyobraźni. Przedmioty mogą zmieniać swoją funkcję i znaczenie. Zwykły sznurek może stać się mostem, wężem, rzeką. Poduszka - deszczowa chmurą, lub sunącym wolno żółwiem. Uczestnicy zostaną zachęceni do współpracy w grupie i wspólnego tworzenia scenek z wykorzystaniem grających przedmiotów.

Celem spotkań warsztatowych jest zaproszenie widzów do twórczej zabawy w teatr. Zrealizowane działania warsztatowe pozwolą osobom z różnych środowisk na aktywne uczestnictwo w teatrze, a także na przełamanie barier i schematów w działaniu i myśleniu.

Zajęcia poprzedzać będzie wcześniejsza rekrutacja uczestników. Warsztaty odbywać będą się przed i po spektaklu, w zależności od godziny grania przedstawienia.

Szczegóły objazdu znaleźć można na stronie www.teatrpolska.com i stronach internetowych partnerów lokalnych.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rok jubileuszowy TEATR POLSKA organizowany jest już po raz 10. przez Instytut Teatralny, który obchodzi w tym roku swoje 15. urodziny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji