Artykuły

Tarnów. "Wyklęci" Teatru Nie Teraz w Królowych i Gdańsku

Polska od sierpnia po listopad... Można by powiedzieć, że zaczyna się symbolicznie Powstaniem Warszawskim, a kończy odzyskaniem Niepodległości. W roku 2018 w te miesiące wpisany jest projekt Teatru Nie Teraz, "Wyklęci 44". 25 sierpnia we wsi Królowe koło Głubczyc i 28 sierpnia w Gdańsku odbędą się pokazy spektaklu "Wyklęci".

Istotą tego przedsięwzięcia są prezentacje spektaklu "Wyklęci" w wybranych miejscach Polski, które w sposób specjalny związane są z pamięcią Żołnierzy Wyklętych. Twórcy przedstawienia, to jedna z najdłużej działających w kraju scen niezależnych, alternatywnych.

"To bardzo piękne, mądre i ważne przedstawienie, mające ogromny wymiar historyczno-polityczny" - tak w "Naszym Dzienniku" recenzowała "Wyklętych" krytyk teatralny, Temida Stankiewicz-Podhorecka. A Janusz Krasiński, członek Szarych Szeregów, słynny dramatopisarz, tak zwerbalizował swoje wrażenia: "Chciałem podziękować zespołowi i powiedzieć, że dokonał naprawdę cudu. I to, co tutaj zostało pokazane, to wyście Państwo pokazali moich najbliższych kolegów, moje koleżanki, moje całe to środowisko, w którym ja się obracałem w czasie okupacji; tych ludzi, którzy ginęli potem w Powstaniu... zostało to naprawdę odtworzone - klimat, klimat tamtych czasów. Myślenie tych ludzi, tych młodych ludzi, często naiwne. Wiara, jakaś ogromna wiara w Polskę, w patriotyzm, w zwycięstwo, w wartości. To wszystko zostało pokazane niesłychanie plastycznie... Gratuluję wielkiej sztuki!"

Projekt "Wyklęci 44" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pozwoli to na prezentacje spektaklu "Wyklęci" w różnych regionach kraju, a jednocześnie w niezwykłych miejscach i okolicznościach.

Poprzez projekt "Wyklęci 44", chcemy pokazać polską niezłomność, rozumianą poprzez triadę: BÓG - HONOR - OJCZYZNA. Jednocześnie odwołujemy się do integralnie polskiego romantycznego paradygmatu, wyrażonego w tej klasycznej mickiewiczowskiej frazie: "a liczba jego czterdzieści i cztery".

Opowiedziana przez sztukę teatru prawda o polskiej insurekcji antykomunistycznej po 1944 roku przywraca autorytety prawdziwe, takie na miarę mitologicznych herosów. A to pozwala między innymi na to, aby kilkunastoletnim Polakom powiedzieć: Oto oni. Bądźcie im podobni, a Polska będzie lepsza, będzie wasza i polska po prostu.

Niezachwiana wiara złożonej przysiędze i bezkompromisowa dążność do suwerennej Ojczyzny, to cechy pokolenia Żołnierzy Wyklętych, które są niezwykłym darem edukacyjnym polskiej przeszłości dla polskiej przyszłości.

Mając nadzieję na zainteresowanie Państwa tym wyjątkowym projektem i spinającym go spektaklem "Wyklęci", chcemy zaprosić na każdą z kolejnych prezentacji. Oto te pierwsze, które już są zdefiniowane, co do miejsca i czasu:

25 sierpnia 2018 r. - wieś Królowe koło Głubczyc. Stary młyn, w którym w roku 1947 ukrywał się mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko". Godz. 19.00. Współorganizator: ZHR Głubczyce.

28 sierpnia 2018 r. - Gdańsk, Stacja Orunia - Gdański Archipelag Kultury. W ramach obchodów 72. rocznicy zamordowania Danusi Siedzikównej "Inki". Godz. 20.00. Współorganizator: IPN Gdańsk.

Kolejne pokazy spektaklu "Wyklęci" już we wrześniu.

Tomasz A. Żak

Dyrektor Teatru Nie Teraz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji