Artykuły

Warszawa. Święto dwóch poetów

Tegoroczny program Imienin Jana Kochanowskiego przygotowany przez Bibliotekę Narodową w Warszawie w pałacu oraz Ogrodzie Krasińskich jest tak bogaty i różnorodny, że można by obdzielić nim cały tydzień.

- Siódma edycja Imienin Jana Kochanowskiego pokazuje, że potrzeba organizowania takiego pikniku czy raczej salonu literackiego jest realna, stała i powiększa się z roku na rok - mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. - Przy okazji zaś najkrótszej nocy w roku, a więc też w najdłuższy dzień w roku chcemy od rana do północy dyskutować o literaturze polskiej, o polskich autorach. W tym roku Jan Kochanowski zaprasza Zbigniewa Herberta w 20. rocznicę jego śmierci.

- Autor "Pana Cogito" szczęśliwie nie wymaga dużej promocji, jest powszechnie znany - dodaje dyrektor Tomasz Makowski. - Świadczą o tym liczne inicjatywy realizowane z okazji uchwalonego przez Sejm Roku Zbigniewa Herberta. Nasza impreza będzie rodzajem kulminacji tych wydarzeń. Po raz pierwszy nie mamy poczucia, że potrzebne są wielkie centralne obchody, mające zwrócić uwagę na postać ich bohatera. A Imieniny Jana Kochanowskiego to jedno z głównych wydarzeń, podczas którego będziemy dyskutować o twórczości i życiu Zbigniewa Herberta. Pozwolą one ukazać fenomen tego poety z wielu stron i będą odbywać się na wielu scenach, skierowane są do maksymalnie szerokiego grona odbiorców, także dla dzieci.

Przez cały dzień prezentowane będą różne, często zaskakujące aspekty obcowania z literaturą - w żywym słowie, teatrze, radiu, a nawet w języku migowym. Zaproszeni pisarze będą rozmawiać o bohaterach peerelowskiej codzienności. Powstanie ABC najnowszej poezji i padnie odpowiedź na pytanie, czy literatura piękna nadal bywa zaangażowana.

Filip Springer i Tomasz Konior podyskutują na temat "Sztuki z fantazji i kamienia". Karolina Głowacka poprowadzi dyskusję o alternatywnej historii Rzeczypospolitej w fantastyce. O korespondencji Zbigniewa Herberta z Wisławą Szymborską opowie Ryszard Krynicki (listy przeczytają Izabela Kuna i Piotr Machalica), a postać i twórczość autora "Pana Cogito" przybliży Andrzej Franaszek. Specjalne spotkania zorganizowano z laureatami tegorocznych nagród literackich: Ernestem Bryllem i Pawłem Sołtysem/Pablopavo. A o teatrze Zbigniewa Herberta opowiadać będą prof. Barbara Osterloff, Grzegorz Damięcki i Maciej Wojtyszko.

Atrakcje czekają także na najmłodszych: od muzycznego otwarcia Imienin koncertem zespołu Kwadrofonik, poprzez rozmaite warsztaty plastyczne, niepodległościową grę miejską i spontaniczne filozofowanie z Grzegorzem Kasdepke, aż po Wieczorynkę - spektakl w niezwykłym wnętrzu pałacu Rzeczypospolitej. W tym roku będzie to opowieść o greckiej mitologii z tekstem Jarosława Mikołajewskiego i muzyką Adama Struga. Stałe punkty zostają, na przykład mecz poetycki, który gromadzi zawsze kilka tysięcy osób. W tym roku kapitanami drużyn będą Anna Seniuk i Andrzej Seweryn, a zawodnikami m.in. Anna Cieślak, Edyta Olszówka, Maria Seweryn, Aleksandra Justa, Grzegorz Daukszewicz, Jacek Braciak, Łukasz Garlicki, Rafał Królikowski i Michał Meyer.

- Pamiętając o Herbercie nie zapominamy oczywiście o gospodarzu Imienin, czyli Janie Kochanowskim - mówi dyrektor Makowski. - Już po raz siódmy zostanie wykonana "Pieśń świętojańska o Sobótce". Niezmienna obecność tego utworu dowodzi, że teksty Kochanowskiego ciągle inspirują różnej wrażliwości artystów. Stali uczestnicy naszej imprezy z pewnością pamiętają znakomitą interpretację "Pieśni świętojańskiej" w wykonaniu Stanisławy Celińskiej. W tym roku zmierzy się z tym utworem trio Maryna C. Grupa zawiązała się w 2012 roku, by wykonać utwory Mariny Cwietajewej i od jej imienia wzięła nazwę.

Ogród Krasińskich przemieni się w salon artystyczny Warszawy. A w pałacu Rzeczypospolitej jednej z najpiękniejszych budowli okresu baroku i siedzibie Biblioteki Narodowej, gdzie przechowywane są rękopisy i starodruki, będzie rzadka okazja obejrzenia rękopisów Zbigniewa Herberta. Archiwum zostało przekazane przez wdowę i siostrę poety w 2006 roku. Pokaz "Pan Cogito w podróży" zawiera oryginały bezcennych rękopisów Herberta związanych z wojażami poety. Ciekawostką będą z pewnością wykonane przez niego rysunki.

W rekordowej liczbie zaprezentują się czołowi polscy wydawcy. Będzie ich ponad 70 i zaproszą na spotkania z prawie stoma najlepszymi autorami, a książki wystawią w specjalnych, imieninowych cenach. A od godz. 21 aż do północy trwać będzie dancing z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji