Artykuły

Bytom. Rozbreak w Teatrze Rozbark w Bytomiu na koniec sezonu

Teatr Rozbark kończy sezon prezentacjami spektakli pod wspólną nazwą Rozbreak. Od czwartku do soboty widzowie zobaczą kilka interesujacych produkcji, w tym premierę, a także efekty pracy projektu taneczno-społecznego.

W czwartek (14 czerwca, godz. 19) w bytomskim teatrze zaplanowano premierę spektaklu "We_selle" [na zdjęciu]. To projekt multimedialny łączący istotę Physical Theatre, wykorzystujący różne techniki tańca współczesnego, performensu, improwizacji z projekcjami video i tworzonymi na żywo sound scape'ami.

Punkt wyjścia oraz główną oś spektaklu stanowi ceremonia zaślubin, która w sposób szczególny pokazuje przekrój osobowościowy weselników, ich skomplikowane relacje i wewnętrzną potrzebę rutyny. To przełomowy moment w życiu pary młodej, związany z tradycją i próbą utrzymania jej ciągłości. Wesele to nie tylko rezerwuar rozrywki, ale czas podpatrywania siebie nawzajem, dokonywania w duchu rachunku sumienia, a co za tym idzie kreowania samego siebie wobec innych.

W ruchowym spektaklu pobrzmiewają echa klasyki: "Wesela" Wyspiańskiego, z którego zaczerpnięty został motyw rozpadu wspólnoty i relacji międzyludzkich, "Ślubu" Gombrowicza jako próby walki z formą oraz problemem komunikacji. W "We_sellu" nie zabrakło też odwołań do kultury współczesnej i popularnej, choćby do filmów Wojciecha Smarzowskiego, który moment wesela potraktował jako sytuację, w której, jak w soczewce, skupiają się wady człowieka i na jaw wychodzą demony, które w nim drzemią.

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018. Choreografem jest Wojciech Mochniej. Występują: Katarzyna Pawłowska, Katarzyna Kubalska, Monika Witkowska, Daniela Komędera, Wojciech Mochniej, Wojciech Kaproń, Tomasz Ciesielski, Paweł Urbanowicz i Odessa Johntson. Bilety: 20-30 zł.

Maraton spektakli i projekt społeczny

Z kolei w piątek (15 czerwca) i sobotę (16 czerwca) będzie szansa zobaczyć kolejne spektakle teatru tańca. W piątek o godz. 19 pokaz specjalny "ziemia niczyja / nobody's landscape" według koncepcji Anny Piotrowskiej. - Poszukujemy tożsamości społecznej i artystycznej odwołując się miejsca, w którym funkcjonujemy, czyli dawnej Kopalni Rozbark. Interesuje nas między innymi definiowanie pojęcia "ciała industrialnego", uwikłanego w historię i znaczenia - mówią o tym spektaklu twórcy.

A o godz. 20 Anita Szurek & Tomek Pomersbach pokażą swój "Kamuflaż". Punktem wyjścia do spektaklu była postać Marilyn Monroe. Ikona kultury popularnej, uwielbiana aktorka, modelka oraz piosenkarka wciąż jest postrzegana głównie przez pryzmat swojego ciała. To ono właśnie jest pretekstem do rozważań o artystce.

W sobotę o godz. 18 zaplanowano pierwszy publiczny pokaz projektu edukacyjno-społecznego "ROZBARK Dance". Projekt ten jest inicjatywą skierowaną między innymi do grupy młodzieży wychowującej się w problematycznych dzielnicach Bytomia. Jego celem jest ukazanie znaczenia tańca jako formy aktywizacji społecznej i uniwersalnego środka komunikacji.

Na zakończenie, o godz. 19, Kielecki Teatr Tańca zaprezentuje w ramach Polskiej Sieci tańca dwa przedstawienia: "Stymulację ciała" & "Poza horyzont".

Bilety na drugi i trzeci dzień: od 10 zł, na pokaz "ROZBARK Dance" wstęp jest wolny. Szczegóły na: www.teatrrozbark.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji