Artykuły

Bielsko-Biała. Rozpoczęto realizację Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji

Ruszają prace związane z budową Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które w Bielsku-Białej tworzy miejscowe Studio Filmów Rysunkowych - poinformowało w piątek Studio. Przewidywany termin otwarcia to 2021 r.

Przedstawiciel Studia Piotr Płatek poinformował w piątek, że instytucja ogłosiła przetarg na "wykonanie robót budowlano-instalacyjnych obejmujących modernizację i przystosowanie do wymogów nowoczesnej ekspozycji budynku zabytkowej willi Rotha". To pierwszy etap tworzenia Centrum. W budynku mieści się siedziba wytwórnia.

Otwarcie kopert z ofertami zaplanowano na 14 maja. Prace zostaną sfinansowane z pieniędzy resortu kultury, który zabezpieczył na ten cel 3,5 mln zł. W willi znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji, jednak przede wszystkim odbywała się będzie tam produkcja filmów.

"Cieszymy się, że gotowy projekt Interaktywnego Centrum (wizualizacja na zdjęciu) wchodzi w fazę realizacji. Z całą pewnością po jego ukończeniu Studio będzie stało na dwóch silnych nogach: z jednej strony, tak jak dotychczas, naszą działalnością będzie produkcja filmowa, z drugiej zaś strony - edukacja medialna oraz rozrywka w postaci Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji" - powiedział szef bielskiej wytwórni filmów animowanych Andrzej Orzechowski.

Piotr Płatek dodał, że jeszcze w tym roku rozpoczną się przygotowania do uruchomienia drugiego etapu prac. W drugiej połowie roku bielskie Studio wystąpi o dofinansowanie w wysokości 20 mln zł z tzw. funduszy norweskich.

"W drugim etapie obok zabytkowej willi Rotha powstanie nowoczesny gmach Centrum Bajki. Oba budynki połączy szklana przewiązka. Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i animacji to 2021 r. Jego projekt przygotowała pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła w tworzeniu m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin" - powiedział Płatek.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany.

W bielskim studio powstały m.in. popularne filmy o przygodach Bolka i Lolka oraz psa Reksia. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Willa Juliusza Rotha powstała w 1888 r. Od początku lat 50. XX w. budynek jest siedzibą Studia Filmów Rysunkowych. Tu powstawały najsłynniejsze produkcje bielskiej wytwórni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji