Artykuły

Łódź. Siódmy "Sezon w pięknie" w Powszechnym

"Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień" - napisał w jednym z utworów T.S. Eliot. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas niż początek wiosny na zaprezentowanie twórczości tego autora. Dlatego w niedzielę 15 kwietnia o 16 Teatr Powszechny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Sezon w pięknie". Bohaterami spotkania będą T.S. Eliot i Paweł Marcinkiewicz.

Ich wiersze zinterpretują aktorzy - Małgorzata Goździk i Filip Jacak, a spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.

"Ziemia jałowa", "Wydrążeni ludzie" czy "Cztery kwartety" T. S. Eliota to klasyka światowej poezji, poematy o przełomowym znaczeniu dla historii literatury. Eliot stworzył koncepcję bezosobowego autora zestawiającego w wierszu polifonicznie zestrojone głosy różnych postaci, a jednocześnie czerpiącego obficie z tradycji kultury. Znany jako prawodawca poetyckiego neoklasycyzmu, definiował go nie tylko poprzez utwory, ale też przez szkice krytyczne i najwyższej próby eseistykę. W ostatnich latach odkrywany także jako poeta awangardowy, tworzący we wczesnej fazie modernizmu.

Thomas Stearns Eliot urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale w wieku 22 lat przeniósł się do Europy, zamieszkał najpierw w Paryżu, a potem w Londynie. Za jego poetyckich antenatów uznaje się zarówno francuskich symbolistów, jak i poetów angielskich czy Kawafisa. Sam wywarł ogromny wpływ na kolejne pokolenia twórców, między innymi na Czesława Miłosza. W 1948 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

O twórczości Eliota prowadzący spotkanie Piotr Grobliński porozmawia z Pawłem Marcinkiewiczem (rocznik 1969) - poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, badaczem literatury i eseistą. Marcinkiewicz jest absolwentem anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a pracuje obecnie jako adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Jako poeta debiutował w 1989 roku arkuszem poetyckim Zostaw noc, niech płynie. W roku 2016 otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". Interesuje się obrazami zwierząt w sztukach wizualnych i realizuje tę pasję w przestrzeni pracy pisarskiej. Jest maratończykiem.

Wiersze modernistycznego amerykańskiego klasyka skonfrontowane zostaną z najnowszą polską poezją - ironiczną, kpiarską, wprowadzającą do poezji aktualne tematy i mieszającą językowe rejestry.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji