Artykuły

Trójmiasto. Teatralny afisz dla dzieci i młodzieży

Edukacja teatralna to coś, do czego warto się przyłożyć. Już od najmłodszych lat można chadzać z dzieckiem do teatru - tutaj uczy się ono wrażliwości, rozbudza swoją wyobraźnię, marzy. Takie właśnie - pobudzające emocjonalnie - są spektakle trójmiejskich teatrów. Oto kilka najciekawszych propozycji na najbliższy weekend.

"Szkolne przygody Tosi i Plastusia", niedziela, 18 lutego, godz. 11

W sopockim Teatrze na Plaży gościnnie wystąpi Teatr Czwarte Miasto ze spektaklem "Szkolne przygody Tosi i Plastusia". Sztuka jest oparta na książce "Plastusiowy Pamiętnik" pióra Marii Kownackiej i przeznaczona jest dla widzów między trzecim, a dziewiątym rokiem życia. Na scenie aktorzy zaprezentują klasyczną, znaną wszystkim opowieść o stworku z piórnika. Sztuka może być idealnym uzupełnieniem wiedzy wyniesionej z książki, która wciąż jest lekturą szkolną dla pierwszych klas szkoły podstawowej.

Teatr na Plaży, Sopot, al. Mamuszki 2, bilety: 20zł

-

"Czerwony Kapturek", niedziela, 18 lutego, godz. 12

Klasyczną opowieść o dziewczynce w czerwonej pelerynie na scenie gdyńskiego teatru przeniósł Piotr Srebrowski. To jego autorską wersję historii będą mogli poznać widzowie. Reżyser w przewrotny, niecodzienny sposób opowiada znaną baśń, w której nic nie jest tym, czym się wydaje. - W bajce ożywiony świat formy rodzi się z elementów garderoby i słodyczy. W lumpeksie kulturowych przebrań, z którego skonstruowany jest każdy z bohaterów, wcale nie jest tak łatwo zrozumieć, co jest dobre, a co złe, co ważne, a co nieistotne. Cukierkowy - wyimaginowany świat małej dziewczynki musi zderzyć się z nieco bardziej gorzką rzeczywistością lasu, którym Gajowy nie opiekuje się, jak powinien. Stereotypowe postrzeganie Wilka, wcale nie pomaga rozwiązać tych wszystkich problemów - opowiadają o spektaklu jego twórcy.

Teatr Gdynia Główna, Gdynia, pl. Konstytucji 1, bilety: 25zł

-

"Superświetnie", niedziela, 18 lutego, godz. 12, 16

"Superświetnie" na podstawie scenariusza Szymona Jachimka i w reżyserii Magdaleny Bochan-Jachimek, to bajka dla dzieci i opowieść dla dorosłych. Główna bohaterka spektaklu, mała Oliwia, ciągle dostaje nowe prezenty. Czasu na zabawę nimi jednak nie przybywa. Co rusz okłada kolejny przedmiot na półkę. A zdenerwowane zabawki postanawiają zawalczyć o uwagę dziewczynki.

Spektakl stworzony przez grupę "W Kaczych Butach" to historia konsumpcjonizmu, w który wpaść można już jako dziecko. I próby wydostania się z jego sideł, macek. Próby, którą dla małej Oliwii podejmą jej zabawki.

Scena SAM, Gdynia, ul. Łowicka 51, bilety: 20zł

-

"Kasieńka", niedziela, 18 lutego, godz. 17

Spektakl na podstawie książki Sarah Crossan to poruszająca opowieść o dziewczynce, która wraz ze swoją mamą wyruszą w podróż z Gdańska do Coventry. Tam mają bowiem odnaleźć tatę, który jakiś czas temu wyjechał do pracy i zniknął z ich życia. "Kasieńka" to opowieść o próbie odnalezienia się w nowym miejscu, o walce o siebie, akceptowaniu tego, co bolesne i trudne. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 11 roku życia. Za reżyserię odpowiedzialna jest Anna Wieczur-Bluszcz.

Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16

-

"Dziadek do orzechów" [na zdjęciu], piątek, 16 lutego, godz. 19

Jeden z najpopularniejszych baletów w historii wrócił na deski Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Spektakl w reżyserii Francois Mauduita to baśniowa opowieść, której akcja toczy się w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. Traktuje o przyjaźni, poświęceniu i pozwala spojrzeć na świat inaczej. Tym samym zaś uczy młodych widzów tego, co naprawdę ważne. A dorosłym o tym przypomina. - Gdańską realizację przygotowali realizatorzy światowego formatu: uznany choreograf Francois Mauduit oraz utalentowany scenograf Justin Arienti. Dziadek do orzechów to spektakl idealny na długie zimowe wieczory - piękna muzyka, taniec i scenografia rozgrzeją serca wszystkich widzów - mówią twórcy spektaklu.

Opera Bałtycka, Gdańsk, al. Zwycięstwa 15, bilety: 50-90zł

-

"Majsterklepkowicz", niedziela, 18 lutego, godz. 17

Akcja spektaklu dzieje się w zakładzie mechanika Teodora Niedźwiedzia. Na naukę zgłasza się do niego Kasia Marek. Dziewczynka zaczyna opowiadać mu bajkę, która nagle staje się rzeczywistością tej dwójki. Gościnny spektakl Teatru Qfer to dynamiczne, rytmiczne przedsięwzięcie, które swoją energią angażuje widzów od pierwszej chwili.

- Bajka z oczywistym morałem, że bez uczciwej, sumiennej pracy niczego nie można osiągnąć. Dobrą zabawę gwarantują śmieszne sytuacje, dialogi i "jeżdżąca" niespodzianka - opowiadają twórcy przedstawienia.

Teatr w Blokowisku, Gdańsk, ul. Pilotów 11, bilety: 10zł

-

"Pchła Szachrajka", środa, 21 lutego, godz. 9.30, 12

Klasyczna bajka autorstwa Jana Brzechwy zadomowiła się już na dobre w świadomości polskich odbiorców. W Teatrze Muzycznym w Gdyni można ją oglądać w, a jakże, muzycznej formie. Skierowana do młodych widzów wierszowana historyjka o pchełce, została przerobiona na energiczną, pełną humoru opowieść teatralną. Spektakl w reżyserii Bernarda Szyca zebrał pochlebne opinie zarówno publiczności, jak i krytyków.

Teatr Muzyczny, Gdynia, pl. Grunwaldzki 1, bilety: 35-50zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji