Artykuły

Sopot. Czytanie szkockiego dramatu w Dworku

W poniedziałek, 19 lutego o godz. 18.30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbędzie się czternasta odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu, którego drugi sezon poświęcony jest dramaturgii europejskiej.

Na spotkaniu odczytana zostanie sztuka szkockiego dramatopisarza Davida Greiga, "Wydarzenia" w przekładzie Małgorzaty Semil. W czytaniu wezmą udział aktorzy Teatru Wybrzeże: Katarzyna Kaźmierczak, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń i Maciej Szemiel. Opiekę artystyczną sprawować będzie Michał Kurkowski, natomiast wygłoszeniem słowa wstępnego oraz poprowadzeniem dyskusji po czytaniu zajmą się studentki Teatrologii z Uniwersytetu Gdańskiego: Balbina Hoppe oraz Sara Gosk. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Sztuka "Wydarzenia" została napisana w 2013 roku na zamówienie Actors Tutoring Company (objazdowej grupy teatralnej mającej siedzibę w Londynie). Spektakl, przygotowany w koprodukcji z brytyjskim teatrem Young Vic, austriackim Schauspielhaus i norweskim Brageteatret miał premierę podczas Festiwalu w Edynburgu w sierpniu 2013 roku i spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyki i publiczności teatralnej.

Inspiracją dla powstania utworu była zbrodnia, dokonana w 2011 roku przez Andersa Behringa Breivika w Oslo oraz na norweskiej wyspie Utoya, w wyniku której zginęło 77 osób. Pomimo, że autor dramatu "Wydarzenia", przygotowując się do napisania sztuki, podjął terenowe badania, w ramach których między innymi przeprowadził rozmowy z członkami rodzin ofiar, to jednak zrezygnował z napisania dramatu dokumentalnego - nazwisko zabójcy nie pojawia się w tekście (choć Breivik był pierwowzorem postaci Chłopca). Brak też w sztuce bezpośrednich nawiązań do masakry w Norwegii. "Wydarzenia" zyskują dzięki temu uniwersalny wymiar. Tekst dotyka problemów związanych z kryzysem modelu społeczeństwa wielokulturowego, porusza zagadnienia ksenofobii, rasizmu, odradzających się współcześnie ekstremizmów. "Nie nienawidzę cudzoziemców. Nienawidzę ich tutaj" - mówi Chłopiec. Protagonistka dramatu, Claire, stara się odnaleźć motywacje, kierujące bohaterem, a tym samym - dociec źródeł zła.

---

David Greig to szkocki dramatopisarz i reżyser teatralny, określony przez The Daily Telegraph mianem jednego z najbardziej interesujących i najodważniejszych dramatopisarzy swojego pokolenia. Urodził się w 1969 roku w Edynburgu, natomiast wychowywał się w Nigerii. Jego teksty wystawiano m. in. w londyńskich Royal Court Theatre, National Theatre i Royal Shakespeare Company. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Royal Lyceum Theatre w Edynburgu. W dorobku posiada kilkadziesiąt sztuk teatralnych, w tym także dramaty historyczne, dramaty dla dzieci, adaptacje i przekłady. Często sięga po tematy o zasięgu globalnym. Za najlepsze utwory Greiga uznaje się EUROPĘ (1994) i PIRENEJE (2005, publikacja w Dialogu nr 6/2012 w przekładzie Małgorzaty Semil). Choć jego teksty cieszą się niemałą popularnością na świecie, w Polsce pozostaje autorem stosunkowo mało znanym. Jak dotąd wystawiono u nas sztuki KOSMONAUTY WIADOMOŚĆ DO KOBIETY, KTÓRĄ KOCHAŁ W BYŁYM ZWIĄZKU RADZIECKIM (Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów 2014) oraz SZALEŃSTWA NOCY (współautor: Gordon McIntyre, wystawione w 2015 roku w Teatrze Bagatela w Krakowie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji