Artykuły

Jak Stworek Głodomorek sprawił, że Królewna Śpioszka wreszcie zasnęła

"Kraina Śpiochów" Marty Guśniowskiej w reż. Jacka Malinowskiego w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Pisze Grażyna Antoniewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

W pewnym sennym królestwie poddani śpią dniem i nocą. Tylko Królewna Śpioszka nie chce zasnąć. Nie pomaga nawet pyszne kakao z pianką, zrobione przez Nianię, więc martwi się Król Śpioch.

Tak zaczyna się najnowsza premiera Teatru Miniatura "W krainie Śpiochów". Na pomoc zrozpaczonemu ojcu przybywa Doktor z syropem. Podając lekarstwo, prosi Królewnę, aby wypiła za tatusia i jeszcze raz za tatusia, i jeszcze raz. Na to rezolutna dziewczynka na widowni krzyknęła "I za mamusię" - budząc powszechną radość dorosłych.

Nocne koszmary

Marta Guśniowska, znana autorka sztuk dla dzieci, wpadła tym razem na pomysł, aby opowiedzieć, jak oswoić dziecięce koszmary senne, zmorę wielu rodziców. Królewna, bohaterka tej sztuki, boi się zasnąć, bo: "W szafie Potwór - pewna rzecz! Za firanką z cztery tkwią! Nie sprawdziłam tego, lecz Jestem pewna, że tam są..." zapewnia.

I rzeczywiście, na ekranie pojawiają się animacje koszmarów, które śpiewają:

"To my, to my! Koszmarów nocna brać, Złe sny, złe sny! Są po to, by się bać!".

Kiedy nudny Profesor i Baca z owcami także nie usypiają Śpioszki, zrozpaczony Król wyrusza na poszukiwanie kogoś, kto sprawi, że Królewna zaśnie.

Spektakl "W krainie Śpiochów" Marty Guśniowskiej (z inspiracji niemieckim pisarzem Michaelem Ende) trwa zaledwie godzinę i piętnaście minut, a jednak dziewczynka siedząca obok mnie po pierwszym akcie oznajmiła tacie, że przedstawienie jest za długie. Czy rzeczywiście? Nie sądzę, raczej nieco zawiniła reżyseria.

Pożeracz snu

Niektóre dzieci boją się zasnąć nawet przy zapalonym świetle i najchętniej spędziłyby noc z mamą lub tatą. Trudno jest jednak przepędzić nocne strachy, sprawić, aby nie wracały. W spektaklu Królowi pomaga w tym Stworek Głodomorek, pożeracz snu (piękna plastycznie lalka). Innej recepty, co mają zrobić rodzice, nie otrzymamy. Jedynie podpowiedz, jak oswoić strachy: Być może w kuchni Czarownicy po tym spektaklu przygotujemy eliksir, który je odgoni? A ulubiona maskotka malucha stanie się Stworkiem Głodomorkiem - pożeraczem nocnych koszmarów?

Ale zanim doczekamy się szczęśliwego finału, czeka nas pierwszy akt, w którym akcja snuje się nieco leniwie, mimo tego że kostiumy są ładne, Królewna Śpioszka (Magdalena Żulińska) urocza i do tego ślicznie śpiewa...

Wielkie brawa za muzykę należą się kompozytorowi Antanasowi Jasence. Także teksty piosenek są wyjątkowo udane i mądre, więc dzieci na widowni pośpiewują razem z aktorami.

W drugim akcie pojawiają się nowi bohaterowie, mniej zaspani niż dworzanie. Jest Czarownica bez licencji i sprytna Jaszczurka Zwinka (aktorka pięknie animuje lalkę na oczach widzów). Pojawi się Bałwan i, oczywiście, kolorowy łakomy Stworek Głodomorek. Akcja staje się bardziej dynamiczna.

W krainie snu

Reżyser spektaklu gdańskiej Miniatury Jacek Malinowski do współpracy zaprosił trójkę litewskich twórców: scenografa Giedre Brazyte, kompozytora Antanasa Jasenkę oraz Mantasa Bardauskasa, odpowiedzialnego za wyświetlane w spektaklu animacje. Efekt jest znakomity - wysmakowane kostiumy i pomysłowa scenografia bardzo się podobały. Choć nie było feerii braw, ale nic dziwnego: Wszak spektakl dzieje się w krainie snu. Kolorowe postacie pojawią się w drugim akcie. Litewscy twórcy potraktowali małych widzów z szacunkiem, pamiętając, że teatr dla dzieci trzeba robić jak dla dorosłych, tylko... lepiej.

Gdańska Miniatura już po raz kolejny przygotowała spektakl dla najmłodszych. Spokojnie można wybrać się na przedstawienie z trzylatkiem, na pewno będzie mu się podobało.

A dzisiaj w Gdyńskim Centrum Kultury czeka nas premiera sztuki Władimira Masłowa " Iwan - carski syn", którą reżyseruje Konrad Szachnowski, wieloletni dyrektor Teatru Miniatura...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji