Artykuły

Białystok. Dwie premiery stypendystek

Ostatnim rzutem na taśmę, jeszcze przed końcem roku - dwa darmowe spektakle w Białostockim Teatrze Lalek. W sobotę (30.12) zobaczyć można dwie premiery przygotowane przez stypendystki Prezydenta Białegostoku.

W sali prób zobaczymy "Kukrzysko" (godz. 16.30 i 20). W sali kameralnej - "Pobudkę" (godz. 18).

"Pobudka" to solowy spektakl lalkowy według pomysłu i w wykonaniu Natalii Sakowicz, inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm. Głównym tematem przedstawienia jest kobiecość dzisiaj. Co łączy współczesną dziewczynę ze Śpiącą Królewną czy z Czerwonym Kapturkiem? Czy mają jeszcze wspólne tematy czy są sobie zupełnie obce?

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek przez e-mail: sakowicz_natalia@wp.pl

Z kolei "Kukrzysko" (pogorzelisko, zgliszcza po dawnym domu) to spektakl inspirowany podlaską sztuką ludową. Na deskach teatru dawne siedlisko ożywa by, obrazem i dźwiękiem opowiedzieć zagmatwaną historię kultury. W historii tej - jak mówi reżyserka Maria Żynel i Paula Czarnecka - spotykają się ze sobą rozmaite symboliki, dawne praktyki, wierzenia i rytuały.

W spektaklu reżyserowanym przez Marię Żynel występuje ona sama oraz Paula Czarnecka i Paulina Karczewska (video).

Na ten spektakl wstęp wolny, choć ilość miejsc ograniczona.

*

Opisy spektakli według twórców

Spektakl "Pobudka"

Dawno dawno temu, a może i nie tak dawno, a właściwie to może teraz, żyje sobie pewna dziewczyna. Nie jest ani specjalnie ładna, ani dobra, pobożna tym bardziej, nie jest jedną z księżniczek, o których sama czytała w dzieciństwie. Jest po prostu zwyczajną dziewczyną jakich wiele w jej krainie. Dziewczyna powinna już dorosnąć i stać się kobietą. Powinna wiele rzeczy, a jeszcze więcej nie powinna. Tymczasem ona gubi się w lesie. Niezdara. A tu jak wiadomo czyha pełno niebezpieczeństw. Dobrze byłoby wydostać się z tego lasu, jednak nie wiadomo która ścieżka jest właściwa. "Pobudka" to solowy spektakl lalkowy inspirowany najpopularniejszymi baśniami braci Grimm. Głównym tematem przedstawienia jest kobiecość dzisiaj. Co łączy współczesną dziewczynę ze Śpiącą Królewną czy z Czerwonym Kapturkiem? Czy mają jeszcze wspólne tematy czy są sobie zupełnie obce?

Pomysł i wykonanie: Natalia Sakowicz

Opieka artystyczna: Marcin Bartnikowski

Dramaturgia: Zuzanna Bojda

Scenografia: Maria Żynel

Muzyka: Anna Stela

Konsultacje choreograficzne: Marta Bury

Światło: Maciej Iwańczyk

*

Spektakl "Kukrzysko"

Tytułowe "Kukrzysko" to staropolskie, istniejące jeszcze w gwarze, słowo o kilku pokrewnych znaczeniach. Określić nim można pogorzelisko, zgliszcza, miejsce, w którym kiedyś stał dom. Na deskach teatru dawne siedlisko ożywa by, obrazem i dźwiękiem opowiedzieć zagmatwaną historię kultury. W historii tej spotykają się ze sobą rozmaite symboliki, dawne praktyki, wierzenia i rytuały, a wprawiony w ruch wiejski kołowrotek tka gęstą sieć połączeń oplatającą cały świat.

Impulsem do zestawienia ze sobą elementów różnych kultur było opowiadanie pt. "Mgła" - apokaliptyczna historia zawarta w książce pt. "Legendy Podlasia" Tomasza Lippomana. Zastrzec jednak należy, że jest ona jedynie punktem startowym, z którego wyruszamy w podróż ku mitologii słowiańskiej.

Warstwa wizualna spektaklu zdradza inspirację podlaską sztuką ludową. "Kukrzysko" przywołuje na myśl swojskie otoczenie wiejskich domów, a jednocześnie odsłania cząstki kultury ludowej Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Obraz ten dopełniają lalki zbudowane, animowane lub zdobione na wzór niegdysiejszych lalek rytualnych. Lalki te w pewnym sensie odzyskują w "Kukrzysku" swoją pierwotną rolę - wracają do czasu, gdy nie były przeznaczone wyłącznie na scenę, a dawne wierzenia często widziały w nich najważniejszych uczestników praktyk duchowych.

Zapraszając widzów do świata zbudowanego ze strzępów pierwotnych kultur mamy nadzieję, że "Kukrzysko" przemówi do nich z jednej strony językiem współczesnym, z drugiej zaś uniwersalnym, by z koloru, kształtu, dźwięku zrodzić się mogła mityczna niemal opowieść o świecie. O jego końcu i początku, który być może odbywa się właśnie tu i teraz, na Podlasiu, na krańcu świata.

reżyseria: Maria Żynel

scenografia: Maria Żynel/Paula Czarnecka

muzyka: Zbigniew Rusiłowicz

projekcje: Łukasz Krysiewicz

reżyseria światła: Bogusław Kasperuk

występują: Paula Czarnecka/Maria Żynel/Paulina Karczewska (video)

wsparcie scenograficzne: Katarzyna Kapuścińska

wsparcie techniczne: Maciej Niewiński/Józef Harasimczuk/Małgorzata Skowrońska/ Hanna Strutyńska/ Łukasz Krysiewicz/Rafał Pietrzak

transport: Małgorzata Skowrońska/Łukasz Krysiewicz/Katarzyna Samojlik

darczyńcy: Agnieszka Breczko/Małgorzata Skowrońska/Krzysztof Puławski/Beata Matyskiel/Marta Rau/Agnieszka Turek

Pokazy premierowe: Białostocki Teatr Lalek, 30 grudnia (sobota) godz. 16.30 i 20.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Spektakl powstał dzięki stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku "Młodzi Twórcy" przyznanemu Pauli Czarneckiej.

***

Partnerami obu projektów są: Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Białostocki Teatr Lalek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji