Artykuły

Kraków. "Vernon Subutex" na otwarcie festiwalu

Jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia rozpocznie się premierą. 9 grudnia na Dużej Scenie Teatru Słowackiego "Vernon Subutex" Virginii Despentes w reżyserii Wiktora Rubina i adaptacji Jolanty Janiczak.

Bohater wyrzucony z własnego mieszkania z jedną walizką. Ta, bardziej niż on sam, staje się obiektem zaciekawienia wpływowych osób z różnych środowisk.

W ubiegłym roku Boską Komedię otwierały "Plastiki" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. 10. edycję festiwalu zainauguruje przedpremierowy pokaz spektaklu duetu Rubin-Janiczak znanego m.in. ze współpracy przy "Orgii" Piera Paolo Pasoliniego, "Tak powiedział Michael J.", spektaklu inspirowanego życiem Michaela Jacksona czy "Carycy Katarzynie".

Równość, braterstwo

Tym razem reżyser i dramaturg sięgają do powieści cenionej francuskiej pisarki Virginii Despentes. To historia Vernona Subutexa, który z dnia na dzień zostaje eksmitowany z mieszkania. Dorobek swojego życia bohater pakuje do jednej walizki i z nią w ręku rusza w poszukiwaniu noclegu. Puka do drzwi starych przyjaciół, odwiedza dawnych znajomych, pyta o możliwość zatrzymania się na chwilę u zupełnie nieznajomych osób. Coraz większe zainteresowanie zaczyna wzbudzać jego walizka. Jej zawartość staje się obiektem pożądania wpływowych osób w państwie i skarbem poszukiwanym przez ludzi należących do różnych warstw i środowisk. Jak przyznają Rubin i Janiczak, tak wyłania się przejmujący portret społeczeństwa XXI wieku. - Jedną z wielu wartości książki Virginii Despentes jest próba odnalezienia przestrzeni, która mogłaby łączyć ludzi niezależnie od poglądów, życiorysów, tożsamości. Muzyka, którą rozsiewa i zakorzenia wśród ludzi główny bohater, zdaje się odpowiadać na ich nienazwane tęsknoty, pominięte potrzeby. Muzyka pozwala im odrzucić nawykowe działania, pozwala im się zatrzymać i wspólnie celebrować obecność - mówią twórcy. I dodają: - W powieści uderzające jest czułe, empatyczne i pełne wyrozumiałości dla ludzkich słabości spojrzenie na opisywanych bohaterów. To jedna z nielicznych współczesnych powieści, która w wiarygodny sposób przywraca wiarę w człowieka i budzi tęsknotę za bardziej wspólnotowym funkcjonowaniem. Zaproponowana przez autorkę perspektywa zachęca do otwartości, uważności i troski o ludzi wokół, uwrażliwia na tych, których lęk czy nawyk każe pomijać. "Vernon Subutex" daje nadzieję, że równość i braterstwo są możliwe.

Stroboskop

W rolach głównych: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Ewelina Przybyła, Karolina Staniec (gościnnie), Natalia Strzelecka, Anna Tomaszewska, Marta Waldera, Ewa Nowakowska-Włodek (gościnnie), Wiktor Bagiński (gościnnie), Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Grzegorz Łukawski, Krzysztof Piątkowski, Karol Kubasiewicz, Feliks Szajnert, Krzysztof Zarzecki (gościnnie). Podczas spektaklu wykorzystywany jest stroboskop.

Pokazy przedpremierowe "Vernona Subutexa" 9 grudnia (godz. 18) i 10 grudnia (godz. 17) na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego (plac Św. Ducha 1). Premiera 5 stycznia 2018 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji