Artykuły

Lublin. Powstało internetowe Archiwum Andrzeja Molika

Artykuły znanego lubelskiego dziennikarza zajmującego się kulturą Andrzeja Molika zgromadzono na specjalnej stronie internetowej. Internetowe archiwum zawiera ponad dwa tysiące jego tekstów, ale też m.in. nagrania audycji radiowych i zdjęcia.

O powstaniu strony "Archiwum Andrzeja Molika" poinformowała córka dziennikarza Ewa Molik. - Moją intencją przy tworzeniu Archiwum było zebranie, przypomnienie i udostępnienie tekstów mojego Taty szerokiej grupie odbiorców. Nie chcę, żeby tak obszerny i wartościowy dorobek został zapomniany. Teksty Taty są cennym świadectwem zmian w lubelskiej kulturze we wszystkich jej przejawach na przestrzeni ponad 40 lat jego pracy zawodowej - podkreśliła.

Andrzej Molik przez ponad 30 lat pracował w "Kurierze Lubelskim", gdzie zajmował się kulturą. Na stronie internetowej są jego artykuły publikowane w "Kurierze", ale też w innych tytułach prasy lokalnej i krajowej - "Akcencie", "Dzienniku Wschodnim", "Przekroju", "Lubelskim Informatorze Kulturalnym ZOOM".

Na portalu można też znaleźć pisane przez Molika katalogi do spektakli teatralnych, wydawnictwa istniejące jedynie w wewnętrznym obiegu - Gazeta Kawiarni Artystycznej "Hades", Gazeta Grodzka - czy materiały z bloga "Moliqultura osobista" prowadzonego przez Molika, kiedy był już na emeryturze.

Strona zawiera też materiały multimedialne z archiwów prywatnych, dotyczące działalności zawodowej Molika - materiały video, nagrania audycji radiowych, zdjęcia, rękopisy, pamiątki związane z udziałem w wydarzeniach kulturalnych. Można np. zobaczyć - po raz pierwszy publikowane - nagrania z koncertów jakie odbywały się podczas rokrocznie organizowanych "Urodzin Artystycznych Molika", na których występowali często artyści - aktorzy, bardowie, kabarety.

- Mam nadzieję, że znajdujące się w Archiwum materiały staną się źródłem wiedzy i materiałów dla badaczy lubelskiego środowiska kulturalnego, studentów kierunków artystycznych i teatralnych czy recenzentów poszukujących odwołań do wcześniejszej twórczości artystów lubelskich - dodała Ewa Molik.

Andrzej Molik (1948-2015) był absolwentem filozofii kultury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Karierę dziennikarską rozpoczynał w 1967 roku, kiedy jako student współpracował z dziennikiem "Kurier Lubelski" w dodatku studenckim "Konfrontacje". W "Kurierze Lubelskim", zatrudniony w 1974 r., zajmował się problematyką kulturalną. Pisał przede wszystkim recenzje różnych wydarzeń kulturalnych - spektakli teatralnych, filmów, wystaw, festiwali.

Był też współtwórcą katalogu malarki Hanny Strumińskiej a także autorem wydanej w 1998 roku książki o lubelskich teatrach -"Listy uwierzytelniające (teatralne)".

W 2008 roku przeszedł na emeryturę, ale nie przestał być stałym recenzentem lubelskich wydarzeń; pisał też felietony, prowadził blog.

Molik był członkiem w AICT - Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszeniu Krytyków Teatralnych oraz FIPRESCI - Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Zasiadał w jury wielu festiwali filmowych, konkursów teatralnych, kabaretowych i plastycznych w kraju i za granicą, był też pomysłodawcą i jurorem Nagrody "Kuriera Lubelskiego" za Wydarzenia Artystyczne Sezonu w Lublinie.

Za zasługi w dziedzinie kultury Molik był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, otrzymał Srebrną Odznakę Zasłużony dla Lublina, a także Medal Prezydenta Miasta Lublin; wcześniej, w początkach swojej pracy, uhonorowany został Nagrodą Młodych Dziennikarzy Stowarzyszenia Dziennikarzy. W 2015 roku za swoją wieloletnią działalność otrzymał nagrodę "Lubelski Angelus" - przyznawaną przez lubelskie środowiska twórcze. Niestety nie zdążył jej odebrać, zmarł w dniu gali, 22 lutego 2015 r. Miał 67 lat.

Portal Archiwum Andrzeja Molika powstał w ramach programu stypendium Prezydenta Miasta Lublina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji