Artykuły

Wałbrzych-Szczecin. Premiera spektaklu wg powieści Josepha Conrada-Korzeniowskiego

3 grudnia w Teatrze Szaniawskiego premiera spektaklu "Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada". Twórcy starają się odpowiedzieć na pytanie: Co niesie lektura "Lorda Jima" w roku 2017 - Roku Josepha Conrada? Reżeseria: Maciej Podstawny, tekst i dramaturgia: pilgrim/majewski. To koprodukcja z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

LORD JIM (1900) - powieść Josepha Conrada-Korzeniowskiego budzi powszechny zachwyt (robicie LORDA JIMA? - wspaniale! super!) i powszechne zdumienie (nie pamiętam o czym to jest... coś o morzu i o statku...).

O czym zatem jest LORD JIM i kim jest tytułowy bohater, i dlaczego jest lub może być taki ważny?

Opowieść o honorze i sumieniu dzieliła Polaków przez cały XX wiek. Dla tych, którzy umierali z imieniem Jima na ustach, stała się inspiracją do powstańczej walki, dla innych była świadectwem "moralnej miałkości kapitalizmu", budziła niesmak, sławiła "wierność niewolników".

Co niesie lektura LORDA JIMA w roku 2017 - Roku Josepha Conrada? Co mówi nam dziś wielki polsko-brytyjski pisarz i jak bardzo się z nim nie rozumiemy? Gdzie są współcześni czytelnicy i wobec jakich problemów stają? Jak brzmią dylematy Lorda Jima i dlaczego są tak ważne dla formacji z prawej strony sceny politycznej?

Co wynika z lektury powieści Conrada i do czego mogą służyć nam wnioski z niej wyciągnięte?

Wszystkie te pytania są efektem ćwiczeń z czytania LORDA JIMA. Dla twórców spektaklu są inspirującymi tropami. A do zapoznania się z nimi zapraszamy wszystkich, którzy lubią i cenią konfrontacje - oraz potrzebują teatralnej poezji.

Czy w teatrze da się uciec od polityki i historii i czy - w tak niespójnym świecie - należy w ogóle próbować?

Zrobimy lekturę tak, by Państwo na nowo zapragnęli ją czytać.

Premiera wałbrzyska: 1 grudnia 2017 / godz. 19.00 / Scena Kameralna

pokazy popremierowe: 2 grudnia 2017, godz. 17.00 i 4 grudnia 2017, godz. 10.00

Premiera szczecińska: 9 grudnia 2017

Spektakl powstał w ramach programu CONRAD/SZANIAWSKI. Rok Conradowski w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z grantu INSTYTUTU KSIĄŻKI "ROK CONRADOWSKI 2017" oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji