Artykuły

Rakszawa. Teatr Sioło wystąpi w Teatrze Polskim w Warszawie

W dniach 25-26 listopada Teatr Sioło z Rakszawy będzie uczestniczył w IV Festiwalu Teatrów Wiejskich "Zwyki", który odbędzie się w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Zespół zaprezentuje spektakl "Requiem dla gospodyni" według dramatu Wiesława Myśliwskiego.

Podczas festiwalu wystąpi 5 zespołów teatralnych z różnych regionów Polski. Teatr Sioło został laureatem XXXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie i dzięki temu otrzymał zaproszenie do Warszawy. Każdy z zespołów przyjeżdżających do stolicy przygotowuje warsztaty wprowadzające w różnorodne techniki - śpiewacze, taneczne czy rękodzielnicze. Grupa z Rakszawy poprowadzi warsztaty tkackie. Takie widowiska i praktyczne działania budują wspólnotę z widownią, a jej szczególnym akcentem jest sobotnia tradycyjna zabawa ludowa.

Teatr Sioło powstał w 2015 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie. Grupa ma charakter wielopokoleniowy i liczy 15 osób w wieku 15-80 lat. Dotychczas teatr zrealizował trzy przedstawienia: "Requiem dla gospodyni"(2016) wg dramatu Wiesława Myśliwskiego, "Śmierć na gruszy" (2017) wg dramatu Witolda Wandurskiego oraz widowisko plenerowe "Świtezianka" (2017) wg ballady Adama Mickiewicza. Teatr Sioło jest gospodarzem ogólnopolskiego festiwalu Letnie Spotkania Teatralne "Kołowrotek", które odbywają się w lipcu w Rakszawie. Zespół mocno aktywizuje społeczność lokalną, inicjuje liczne działania artystyczne w swojej miejscowości i regionie.

Za spektakl "Requiem dla gospodyni" zespół zdobył I Nagrodę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Osób Dorosłych "Amarantus" w Tychach, a Helena Wilczek otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki festiwalu.

-----

"Requiem dla gospodyni"

Akcja dramatu "Requiem dla gospodyni" Wiesława Myśliwskiego dzieje się współcześnie, w starej, wiejskiej chałupie podczas czuwania przy zmarłej gospodyni. Ale szybko okazuje się, że w kuchennej izbie nie ma kto zasiąść za stołem. Nikt z sąsiadów nie przyszedł czuwać przy nieboszczce, jak nakazuje wielowiekowa tradycja.

Jedynie pastuch Boleś stara być wierny staremu porządkowi, chodzi po wsi i zaprasza na uroczystość każdego, kogo spotyka. Przypadkowi goście- Turyści, Biznesmen i Emerytka w ogóle nie zauważają, że ktoś w tym domu zmarł. Wszyscy oni, tak bardzo skupieni na własnych problemach, a śmierć traktują jako coś nierzeczywistego i obcego.

Wiesław Myśliwski sprawdza dzisiejsze człowieczeństwo w konfrontacji z doświadczeniem śmierci. Autor tworzy przegląd typowych postaw i zachowań ludzkich, pokazuje jak gwałtowne zmiany zaszły w naszej świadomości, jak trudno jest nam się ze sobą porozumieć. Diagnoza Myśliwskiego jest pesymistyczna: w dzisiejszym świecie życie nie zgadza się ze śmiercią. Rozluźniają się więzy krwi, a tradycje pokoleń odchodzą w zapomnienie.

**

Autor: Wiesław Myśliwski

Reżyseria: Aneta Adamska, Maciej Szukała

Występują: Helena Wilczek, Teresa Chajec, Irena Kraska, Irena Kantor-Pokrzywa, Renata Panek, Anna zląskiewicz, Katarzyna Kus, Paulina Świątoniowska, Paweł Panek, Mirosław Kiełbasa, Maciej Szukała

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji