Artykuły

Rzeszów. Teatry młodzieżowe i "Podróż" w Przedmieściu

"Pamiętniki" na podstawie tekstu Marka Twaina, "Antygonę" według dramatu Sofoklesa w wykonaniu teatrów młodzieżowych oraz wielokrotnie nagradzaną "Podróż" na podstawie powieści "Józef i jego bracia" Tomasza Manna będzie można w weekend zobaczyć w Rzeszowie w Teatrze Przedmieście.

Przed rzeszowską publicznością zaprezentują się najpierw teatry młodzieżowe z Rzeszowa. Teatr Grymas pokaże "Pamiętniki" na podstawie tekstu Marka Twaina, a po nich wystąpią młodzi artyści z Teatru Pozytywka, którzy zaproszą na spektakl według dramatu Sofoklesa - "Antygona". Wstęp na oba przedstawienia jest wolny.

Aneta Adamska, założycielka, szefowa i reżyserka Teatru Przedmieście zachęcając do obejrzenia spektakli powiedziała, że "Pamiętniki" to miniatura literacka opisująca w sposób humorystyczny i wzruszający pierwszych ludzi - Adama i Ewę, między którymi powoli rodzi się uczucie. "Mark Twain błyskotliwie analizuje naturę kobiety i mężczyzny, pokazuje ich wady i zalety, ale przede wszystkim składa hołd wiernej i bezinteresownej miłości" - zauważyła Adamska.

Drugie z przedstawień młodzieżowych teatrów to tragedia Sofoklesa "Antygona". Jest nazywana tragedią władzy, mówi o odwiecznym konflikcie między nakazami serca i rozumu. W wersji pokazanej przez Teatr Pozytywka to opowieść o przechodzeniu młodej dziewczyny z okresu niewinności do dojrzałości.

Z kolei w niedzielę będzie można zobaczyć wielokrotnie nagradzany spektakl "Podróż" zrealizowany na podstawie powieści "Józef i jego bracia" Tomasza Manna. Za tę sztukę teatr otrzymał m.in. nagrodę główną tegorocznej Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju - Złoty Róg Myśliwski Króla Jana.

- Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zgubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem - mówiła o przedstawieniu Aneta Adamska, założycielka, szefowa i reżyserka Teatru Przedmieście.

Scenariusz spektaklu "Podróż" został napisany według fragmentów trzytomowej powieści Tomasza Manna "Józef i jego bracia". Reżyserka, która także jest autorką adaptacji tekstu i występuje w "Podróży", przypomniała, że autor poprzedził prace nad książką gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa.

Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, ale autor przy pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, czy teozoficznych. "Biblijna historia Józefa i jego braci ożywa, stając się legendą innego, niż dotąd, rodzaju" - mówiła Adamska.

Bohaterem opowieści Manna jest Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu. "Z jednakową wiarą i ufnością znosi cierpienia: haniebną sprzedaż w niewolę, ale też przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona" - przypomniała reżyserka.

Przedstawienie oprócz nagrody głównej na 38. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju zdobyło też nagrodę na 43. Tyskich Spotkaniach Teatralnych (2016 r.) oraz wyróżnienie w plebiscycie miesięcznika "Teatr" w kategorii najlepsze przedstawienie offowe w sezonie 2015/2016.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji