Artykuły

Nowy sukces "Wesela"

O tym, że napisana przed tylu dziesiątkami lat sztuka Wyspiańskiego nie straciła swej ważności i bliskości, dowodzi nowa inscenizacja "Wesela" w kaliskim Teatrze im. Bogusławskiej go. Jest to także zasługa główne] twórczyni spektaklu, Romany Próchnickiej. Zaproponowała nowe rozwiązanie trudnego problemu zjaw łącząc go integralnie z nastrojem całości: zarówno porywającego bujnością aktu pierwszego, jak i tajemniczości, oraz narodowego porywu w finale. Łącznikiem staje się postać Nosa, uważnego i milczącego obserwatora w akcie początkowym, po tym współorganizatora "magicznego" korowodu zjaw, wreszcie wyznającego swą zdolność intensywnego "odgadywania". Oczywiście - rozwiązanie to jest dyskusyjne, ale stanowi datę w dziejach inscenizacyjnych "Wesela". Warto dodać, że młody zespół znakomicie się dostroił do idei reżyserskich Romany Próchnickiej, choćby wymienić Dymitra Hołówkę (Nos), Macieja Grzybowskiego (Gospodarz), Andrzeja Dopierałę (Pan młody), Annę Wesołowską, (dynamiczną Pannę młodą), Mariusza Saniternika (Jasiek), Kazimierę Starzycką-Kubalską, grającą już trzecią w okresie kilkunastu lat role w "Weselu", tym razem Kliminę Barbarę Olszańską (Radczyni), bardzo dystyngowaną a pełną wdzięku aktorskiego, świetnie punktująca "Mussetowski" dialog Dorotę Kolak (Maryna), Zosia i Haneczka dziewczęco roztańczone (Dorota Wójcik i Bożena Remelska), oraz niebanalną Rachelę (Kamila Sammler).

Publiczność kaliska wyraża entuzjazm niekończącego się owacją. Wszyscy wstają z miejsc. Jury festiwalu przyznało tej inscenizacji "Grand Prix" honorową. W skład jury wchodzili: Bogdan Adamczak - sekretarz generalny, prof. Stanisław Kaszyński, Jan Paweł Gawlik (przewodniczący) i Wojciech Natanson.

Obecne kaliskie "Wesele" było uzupełnieniem wrażeń, jakie dała ubiegłoroczna inscenizacja telewizyjna Jana Kulczyńskiego, z niezapomnianymi rolami Gustawa Holoubka, Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Szczepkowskiego, Krzysztofa Chamca i Antoniny-Gordon Góreckiej.

W tegorocznym festiwalu brało udział 5 teatrów, przy czym mocno zaciekawiło bogate w pomysły przedstawienie "Łgarza" Goldoniego, w reżyserii Giovanniego Pampiglione (krakowski Teatr Stary) i "Miarka na miarkę" Szekspira (Teatr Nowy Łodzi) reż. Wanda Laskowska.

Niezapomniana atmosfera towarzysząca festiwalowi jest także zasługą doskonałe pracującego Międzynarodowego Klubu Prasy i Książki (kierowniczka p. Ewa Szypulska), gdzie się odbywały spotkania z aktorami (np. Stefanem Szramelem i Kazimierą Nogajówną"), oraz spektakle towarzyszące jak "Osmondeusze" Białoszewskiego i Heringa (świetni wykonawcy Olga Titkow i Dymitr Hołówko), czy "Baletu Form Nowoczesnych" Jerzego Birczyńskiego z Krakowa, wreszcie - wystawy grafiki śp. Józefa Gielniaka prezentowanej przez Wojciecha Siemiona,("sojusz malarstwa, teatru i poezji, tj. recytowanych przez Siemiona wierszy Grochowiaka, Iłłakowiczównej i innych). Były wreszcie w Wyższej Szkole Pedagogicznej, liceach i technikach oraz Klubu Młodych Pisarzy, któremu patronuje redakcja "południowej Wielkopolski".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji