Artykuły

Słupsk. "Anioły w Ameryce" z Londynu w Rejsie

18 i 19 listopada w słupskim kinie Rejs odbędzie się retransmisja obu części sztuki "Anioły w Ameryce. Gejowska fantazja na motywach narodowych" Tony'ego Kushnera. Przedstawienie prezentowane jest w ramach cyklu "National Theatre Live". Pokazy objął swoim patronatem Prezydent Miasta Słupska Robert Biedroń.

W rolach głównych zobaczymy m.in. Denise Gough, Russella Toveya, Andrew Garfielda, Jamesa McArdle, Nathana Lane'a. Bezpośrednie transmisje obu części sztuki do kin miały miejsce w lipcu br.

"Zarówno pokazy w Słupsku, jak i sam patronat prezydenta tego miasta to dla nas wydarzenie szczególne i wielki powód do radości - mówi Bartłomiej Majchrzak, dyrektor www.nazywowkinach.pl - Robert Biedroń od lat jest mocno zaangażowany w walkę o prawa osób LGBT w Polsce, można wręcz powiedzieć, że jest ikoną tej walki. To dla nas kultowa postać. Sztuka Kushnera opowiada właśnie o problemach osób LGBT, dlatego wparcie Pana Prezydenta jest dla nas niezmiernie ważne. Liczymy również, że po obejrzeniu nowej inscenizacji Aniołów Polacy z grupy LGBT poczują się pewniej, a osoby heteroseksualne poznają ich codzienne problemy. Spektakl w wykonaniu świetnego zespołu artystów pokazujemy w Polsce od lipca br. Niestety, kilkakrotnie był on już bojkotowany nie ze względów artystycznych, ale właśnie z powodu tematyki, co w XXI wieku jest dla nas szokujące. Nie poddajemy się jednak i będziemy inscenizację narodowej sceny Wielkiej Brytanii pokazywać, gdzie się da".

O czym opowiada sztuka? Ameryka, połowa lat 80. XX wieku. Grupa nowojorskich gejow zmaga się z problemami życia w wielkim mieście, tożsamości płciowej i kulturowej w czasach przemian obyczajowych, szalejącego kryzysu, pandemii AIDS i konserwatywnych rządów administracji Ronalda Reagana, która chorych wyrzuca poza nawias społeczeństwa i człowieczeństwa. To zarysy akcji wielowarstwowej, uznanej za kultową, tragikomedii "Anioły w Ameryce" Tony'ego Kushnera. To nie tylko opowieść o chorobie, ale przede wszystkim o miłości, zaufaniu i wykluczeniu, o wierze i polityce.

Dwaj główni bohaterowie są chorzy na AIDS. Jeden z nich, Prior Walter (grany przez Andrew Garfielda - "The Social Network"), zastanawia się, czy jest przy zdrowych zmysłach, ponieważ zaczyna widzieć duchy i anioły. Drugi - Roy Cohn (w tej roli Nathan Lane) - to postać ponoć stworzona przez autora na kanwie prawdziwej postaci ze świata amerykańskiej polityki. Roy nie może uwierzyć, że zapadł na AIDS, ponieważ sądził zawsze, że tylko "szarzy ludzie" mogą zachorować na tę chorobę. "Anioły w Ameryce" to sztuka, za którą autor - Tony Kushner - otrzymał Nagrodę Pulitzera, a także dwie Nagrody Tony, dwie Drama Desk Awards, The Evening Standard Award i wiele innych.

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu "National Theatre Live" na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. "The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji