Artykuły

"Interpretacje" z nowym dyrektorem

Dramaturg i reżyser Ingmar Villqist został powołany na stanowisko nowego dyrektora artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". Wydarzenie zaplanowano w formule biennale, czyli co dwa lata. Na nową odsłonę imprezy, pod wodzą Villqista, poczekamy do jesieni 2018 roku. Lata, w których nie będą odbywać się "Interpretacje", nie będą puste. Wtedy to zaplanowano tzw. cykliczne "Reinterpretacje", czyli spotkania poświęcone naukowym refleksjom na temat reżyserii, warsztaty teatralne oraz działalność wydawniczą - pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.

Przypomnijmy - osiemnasta edycja "Interpretacji" miała miejsce w listopadzie rok temu. Szefowała wówczas festiwalowi - wtedy i przez poprzednie dwa lata - Katarzyna Janowska, która znacząco zmieniła formułę festiwalu. Otóż dopuściła do konkursu o Laur Konrada wszystkich reżyserów bez względu na doświadczenie.

Wcześniej, pod wodzą Jacka Sieradzkiego i Kazimierza Kutza, którzy również mieli być okazję dyrektorami artystycznymi festiwalu, do rywalizacji o nagrody stawały spektakle młodych twórców - tych, którzy debiutowali jako reżyserzy teatralni nie później niż 15 lat wstecz. Tak będzie znowu.

Nowi organizatorzy, odświeżona formuła, dwuletni cykl

Po trzecim, zorganizowanym przez Katarzynę Janowską festiwalu w 2016 roku, zawieszono go. Zmienił się bowiem jego organizator. Wcześniej imprezę organizowało Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek (a jeszcze wcześniej Estrada Śląska - zanim połączyła się z Górnośląskim Centrum Kultury przemianowanym potem na CKK). Kiedy doszło do fuzji CKK z Miastem Ogrodów, organizację "Interpretacji" przejęła Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek - Katowice Miasto Ogrodów pod dyrekcją Piotra Zaczkowskiego.

Nowi organizatorzy postanowili, że festiwal będzie od tej pory odbywał się w cyklu dwuletnim. - Zdecydowaliśmy się na ten krok, licząc, że wpłynie on pozytywnie na program spektakli konkursowych. Selekcjonerzy festiwalu będą mieć teraz o wiele szerszy wybór, mogąc sięgać po spektakle prezentowane podczas aż dwóch sezonów w polskich teatrach - wyjaśnia Piotr Zaczkowski, dyrektor Miasta Ogrodów, organizatora festiwalu. Dodatkowo wydarzenie odbywać się będzie pod nową dyrekcją artystyczną oraz zyska odświeżoną formułę.

Festiwal "Interpretacje" z dyrektorem Villqistem

Po roku od zakończenia osiemnastej edycji dowiedzieliśmy się, kto pokieruje dziewiętnastą, którą zaplanowano w listopadzie 2018 roku. Dyrektorem artystycznym został pochodzący z Chorzowa Ingmar Villqist, reżyser, dramaturg, historyk sztuki i wykładowca akademicki. - Festiwal "Interpretacje" to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Katowic. Na jego rangę pracowali wszyscy znakomici dyrektorzy artystyczni. Wierzę, że pod kierunkiem pana Ingmara Villqista marka festiwalu jeszcze bardziej się umocni - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- To festiwal bardzo ważny dla mieszkańców Śląska oraz Katowic. Postanowiliśmy odejść od formuły przeglądu spektakli na rzecz prezentacji twórczości najmłodszego pokolenia reżyserów teatralnych, którzy po otrzymaniu nagrody głównej, jaką jest Laur Konrada, coraz śmielej i z większym rozmachem będą realizować się w reżyserii - mówi Villqist.

Faktycznie, w poprzednich edycjach "Interpretacji" - przed zmianą formuły przez Janowską - Laur Konrada otrzymała znakomita większość młodych reżyserów, którzy w późniejszych latach dołączyli do grona najlepszych polskich reżyserów teatralnych. Nagroda zdobyta w Katowicach była dla nich potwierdzeniem, że podążają właściwą ścieżką. I otwierała coraz więcej drzwi. Miejmy nadzieję, że "Interpretacje" od 2018 roku będą ponownie traktowane przez ciekawych, młodych reżyserów jako przepustka do wspaniałej kariery w tym zawodzie.

Pokazać zawód reżysera w szerszym kontekście

Villqist zaznacza, że dziś zawód reżysera jest już czymś innym niż jeszcze dekadę temu. - Współczesny świat, jego dynamika, wymusza na nas obowiązek zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób definiują ów świat młodzi reżyserzy. Należą do pokolenia wykształconego po przełomie, który dokonał się u progu XXI wieku - rewolucji informatycznej. Bazują na innej ikonografii, korzystają z nowej metodologii interpretacyjnej, wypracowują interesujący warsztat reżyserski i w odmienny sposób doświadczają przestrzeni słowa teatralnego, jakim zawsze była dramaturgia - tłumaczy.

Dlatego też wydarzenia towarzyszące będą skupione na pokazywaniu pracy reżysera w szerszym kontekście. - Poza konkursem chcemy prezentować dokonania reżyserów tworzących Teatr Polskiego Radia, słuchowiska radiowe, pokazywać spektakle Teatru Telewizji oraz rejestracje spektakli teatralnych. Mamy zamiar zaznajomić także odbiorców festiwalu z twórczością reżyserów filmowych, w szczególności studentów oraz autorów videoartów i performance'ów, czyli szeroko pojmowanej sztuki wizualnej - dodaje Villqist.

Nowa odsłona festiwalu za rok

Jeśli chodzi o szczegóły - 19. edycja "Interpretacji" odbędzie się w listopadzie 2018 roku. W programie konkursu znajdzie się 6 lub 7 spektakli konkursowych reżyserów, którzy debiutowali nie później niż 10 lat wcześniej. Selekcji dokonywać będą - jak w latach wcześniejszych - Roman Pawłowski i Wojciech Majcherek.

Nad towarzyszącym cyklem prezentacji dokonań młodych filmowców czuwać będzie Michał Rosa. Za teatr radiowy i słuchowiska odpowiedzialny będzie Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia (z racji obchodzonej w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w programie znajdzie się cykl słuchowisk dedykowanych najważniejszym postaciom związanym z tymi wydarzeniami pod hasłem "Polonia Restituta"). Selekcją teatrów telewizji zajmie się Wojciech Majcherek, a program pokazów sztuk wizualnych ułożony zostanie m.in. we współpracy z Zachętą - Narodową Galerią Sztuki w Warszawie.

Tradycyjnie odbędą się także dwa spektakle mistrzowskie, które otworzą i zamkną festiwal. Zmianie nie ulegnie sposób przyznawania Lauru Konrada. Grono jurorów, składające się z najwybitniejszych przedstawicieli środowiska, przyznawać będzie tzw. mieszki. Reżyser, który otrzyma ich większość, zdobędzie Laur Konrada - główną nagrodę festiwalu. Warto przypomnieć, że statuetka uświetnia osobę Konrada Swinarskiego, wybitnego reżysera teatralnego, którego twórczość podczas festiwal będzie nam przybliżona poprzez wystawę w Mieście Ogrodów.

Co zamiast "interpretacji" w przerwach od festiwalu?

Lata, w których nie będą odbywać się "Interpretacje", nie będą puste. Wtedy to zaplanowano tzw. cykliczne "Reinterpretacje", czyli spotkania poświęcone naukowym refleksjom na temat reżyserii, warsztaty teatralne oraz działalność wydawniczą.

W tym roku, zamiast "Reinterpretacji", w dniach 10 i 11 listopada w siedzibie Miasta Ogrodów odbędzie się Katowicka Runda Teatralna - prezentacja sztuk przez katowickie teatry niezależne, napisanych przez początkujących dramaturgów podczas warsztatów dramatopisarskich, które miały miejsce w Katowicach, a które prowadzili Paweł Demirski, Weronika Murek i Jolanta Janiczak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji