Artykuły

Lublin. Budynek CSK wyróżniony

Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się w piątkowy wieczór w Krakowie. Zgodnie z werdyktem mamy najlepszy w Polsce budynek ukończony w 2016 r. - Cieszę, się, że ten dom zauważono - komentuje projektant.

Przyznanie nagrody zakończyło Międzynarodowe Biennale Architektury. Centrum Spotkania Kultur zaprojektowała pracownia Bolesława Stelmacha, który przez Stowarzyszenie Architektów Polskich został doceniony nie pierwszy raz. Od 2010 r. może cieszyć się tytułem Honorowej Nagrody SARP.

To najważniejsza nagroda dla projektantów w Polsce przyznawana od 1964 r. Wśród wcześniej nagrodzonych znaleźli się tacy giganci polskiej architektury, jak Romuald Gutt (współtwórca przedwojennej architektury z szarej cegły), Zbigniew Ihnatowicz (współautor CDT, czyli warszawskiego Smyka), czy Marek Budzyński (autor gmachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego).

W piątek na konto Stelmacha dołączył kolejny laur - Nagroda Roku SARP.

Wyróżnienie przyznawane jest projektantom za wybudowany na terytorium Polski i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym obiekt o znaczących wartościach architektonicznych.

Jury nagradza w kilku kategoriach, m.in. za budynek mieszkalny jednorodzinny, budynek biurowy, oświaty lub administracji czy kultury. Do tego przyznawana jest Główna Nagroda Roku dla jednego z obiektów. I to właśnie Grand Prix powędrowało w ręce Stelmacha za budynek Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

- Jest to bardzo ważne dla mnie wyróżnienie. Nagroda Roku SARP, szumnie nazywana przez dziennikarzy polskim Oskarem architektonicznym, to najważniejsza nagroda w dziedzinie architektury, bo przyznaje ją środowisko architektów, profesjonalistów i otrzymuje ją autor jednego obiektu w Polsce danym roku - mówi architekt.

Centrum Spotkania Kultur znajduje się przy al. Racławickich. To dokończony "Teatr w budowie". Inwestycję rozpoczęto w latach 70. z myślą o ulokowaniu w jej wnętrzach teatru i filharmonii. Założenia władz PRL były bardzo ambitne, ale na zamknięcie projektu zabrakło pieniędzy. W efekcie w centrum Lublina przez kilkadziesiąt lat stała niedokończona budowa. W końcu po latach miejsce doczekało się statusu kluczowej inwestycji kulturalnej Lublina i obiekt dokończono według wizji Stelmacha.

- "Teatr w budowie", to trudny w odbiorze, bardzo skomplikowany w przekazie dom. Wybór bardzo nieoczywisty, w dobie powszechnego oczekiwania budynków ikonicznych, a więc oryginalnych za wszelką cenę - sensu, ładu, logiki i dobrego smaku. Jedynym celem projektowanych dzisiaj domów, jest być zauważalnym w internetowym wrzasku. W tym wszechogarniającym krzykliwym chaosie, opowieść o czasach zaklętych w endemicznych ogrodach na dachach, starej cegle, betonie i szkle jest szeptem. Jest dla mnie jak haiku humanistycznego przekształcania przestrzeni. Cieszę, się, że ten dom zauważono - tłumaczy Stelmach.

Bolesław Stelmach

Urodził się w 1956 r. w Moskwie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, które ukończył w 1980 r. W 1984 r. skończył podyplomowe studia planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracował w Inwestprojekcie Lublin i Instytucie Gospodarki Przestrzennej w Warszawie. Po otrzymaniu uprawnień, od 1985 roku prowadzi samodzielną pracownię. Jest autorem takich realizacji jak np. Centrum Chopinowskie w Warszawie. W Lublinie oprócz CSK zaprojektował jeszcze m.in. Dom Fundacji Jana Pawła II i budynek TP SA na Czechowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji