Artykuły

TEATRY NIE CHCĄ RECENZENTÓW Musztarda po premierze

Zgodnie z nie pisaną umową recenzje ze spektakli teatralnych ukazu ją się dopiero po premierze prasowej, przeznaczonej dla dziennikarzy. Tymczasem war­szawskie teatry coraz częściej urządzają prasówki dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach od wejścia spektaklu na scenę. Adam Hanuszkiewicz już od dłuższego czasu zaprasza recenzen­tów do Teatru Nowego dopiero na piąte, szóste lub siódme przedsta­wienie. Tak było przy "Zagraj to jeszcze raz. Sam" i spektaklu "Do­zwolone od lat 16". Andrzej Strze­lecki przygotował w Teatrze Ram­pa kilka tzw. przedpremierowych przedstawień "Majestatu", na które sprzedawane były bilety dla wi­dzów. Premiera prasowa "Grosika 2" Janusza Józefowicza w Studio Buf­fo zorganizowana została dopie­ro wczoraj, choć publiczność może oglądać przedstawienie już trzeci tydzień. Recenzję z "Historyji o Chwaleb­nym zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Cieplaka w Tea­trze Dramatycznym można było na­pisać prawie miesiąc po premierze.

W ubiegły czwartek odbyła się premiera "Magii grzechu" Cal­derona w reżyserii Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Dramatycznym, a premiera prasowa będzie prawdo­podobnie dopiero w kwietniu.

Tadeusz Slubodzianek: - "Ma­gia grzechu" przygotowywana zo­stała na małą scenę, którą jeszcze nic dysponujemy. Zarząd Pałacu Kultury i Nauki przejął w zeszłym roku Salę im. Haliny Mikołajskiej. Od kilku miesięcy słyszymy, że może w grudniu, może w styczniu, może w lutym dostaniemy nowe pomieszczenie.

Zdecydowaliśmy się to przedsta­wienie pokazać już teraz, publiczno­ści, bo ile można próbować. Gramy ją na dużej scenie Teatru Drama­tycznego. Krzesła dla publiczności stoją na scenie. Spektakl musi się "dotrzeć" przy widzach, nabrać odpowiedniego rytmu, zanim posypią się te często nie przemyślane recenzje. Mamy, niestety, kilku recenzentów, którzy widzą na scenie to, co chcą zoba­czyć, a nie to, co jest.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji