Artykuły

Poznań. Verba Sacra Biblia 3.0 - dzieje Józefa

W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, przedstawione zostaną 8 października w katedrze poznańskiej Dzieje Józefa, pochodzące z ostatniej części Księgi Rodzaju. Podobnie jak poprzednie dwie części, tak i tę ostatnią wykona Dariusz Kowalski.

Według o. prof. Adama Ryszarda Sikory OFM, autora przekładu i komentatora - historia Józefa podkreśla przede wszystkim prawdę o Bogu, który w namacalny sposób czuwa nad ludźmi pokładającymi bezgranicznie w Nim ufność. Za prozaicznymi wydarzeniami codzienności, doświadczeniami ogólnoludzkimi wszystkich czasów, kryje się dyskretnie, ale dobitnie obecna myśl o Bożej Opatrzności kierującej ludzkimi drogami i czuwającej nad życiem każdego człowieka. Obecność Boża jest tu jednak ukazana inaczej niż w pierwszej części Księgi. Jest to obecność raczej ukryta i dyskretna, nie ma tu mowy o teofanii - Bóg nie objawia siebie za pomocą bezpośrednich spotkań czy potężnych dzieł. Jego działanie scalone jest ze zwyczajnym ludzkim życiem, ludzkimi wyborami i decyzjami. Jest ono dostrzegalne jedynie dla tych, którzy potrafią spojrzeć na wszystko oczyma wiary.

Podobnie jak poprzednie dwie części Księgi Rodzaju, tak i tę ostatnią wykona Dariusz Kowalski. Oprawę muzyczną przygotowała Katarzyna Stroińska - Sierant /fortepian, kompozycje/. Towarzyszy jej trio: Jarosław Sierant - skrzypce, Piotr Banyś - puzon i Sławomir Tokłowicz - instrumenty perkusyjne.

Będzie to 181 premiera Verba Sacra.

Niedziela 8 października godz. 17:00 Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

www.verbasacra.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x