Artykuły

Toruń. Złoty Anioł Tofifest dla Marka Koterskiego

Organizatorzy największego toruńskiego festiwalu filmowego zdradzili kolejne elementy programu. Specjalną nagrodę Tofifestu odbierze znany reżyser Marek Koterski.

15. edycja Tofifestu zacznie się 21 października i potrwa tydzień. W programie znajdą się m.in. przeglądy kina japońskiego i fińskiego. Pierwszego dnia podczas koncertu "Energia muzyki filmowej" wystąpią m.in. Katarzyna Nosowska, O.S.T.R., Krzysztof Iwaneczko i Joanna Czajkowska-Zoń. A zaraz po gali zamknięcia piosenki z filmów "Władca pierścieni", "Armageddon", "Lśnienie", "Flashdance", "Pearl Harbor", "Slumdog" i "Tańcząc w ciemnościach" wykonają m.in. Krzysztof Zalewski, Paulina Przybysz, Anna Karwan oraz chór Astrolabium.

Na gali otwarcia Złote Anioły za Niepokorność Twórczą - specjalne wyróżnienia festiwalu Tofifest - odbiorą: piosenkarka Katarzyna Nosowska i Marek Koterski, jeden z najbardziej popularnych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. W fabule debiutował w 1984 roku "Domem wariatów" z Tadeuszem Łomnickim i Markiem Kondratem, czyli pierwszą z serii opowieści o losach Adasia Miauczyńskiego. W 1986 roku wyreżyserował "Życie wewnętrzne", kontynuując cykl o losach postaci, która stała się kinowym symbolem udręczonego polskiego inteligenta. Dalszą część jego historii publiczność poznała w filmach "Porno", "Nic śmiesznego", "Ajlawju", "Dzień świra" oraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Na festiwalu zobaczymy najsłynniejsze obrazy Koterskiego.

Częścią każdej edycji Tofifestu jest pasmo "Zjawisko". Wcześniej toruński festiwal zajmował się m.in. postacią Bruce'a Lee i afroamerykańskimi filmami sensacyjnymi z lat 70. Tym razem opisze figurę filmowego antybohatera na podstawie postaci Don Vita Corleone z "Ojca chrzestnego" Francisa Forda Coppoli, Travisa Bickle'a z "Taksówkarza" Martina Scorsese, Leona z "Leona zawodowca" Luca Bessona i Adasia Miauczyńskiego z filmów Koterskiego. Tofifest opowie o tej figurze za pomocą pokazów, spotkań z twórcami i dyskusji. - Filmowych bohaterów przywykło się dzielić na dobrych i złych, tymczasem światowa kinematografia obfituje w postaci uciekające tej prostej kategoryzacji, właśnie takie jak Travis Bickle i Don Vito - mówi Katarzyna Jaworska, dyrektor festiwalu. - To bohaterowie, których lubimy mimo tego, że ich działania bywają nie całkiem racjonalne, moralnie wątpliwe, niejednoznaczne w odbiorze, odstające od norm etycznych i nieprzewidywalne. Jednak w pewien hipnotyczny sposób to właśnie te postaci nas fascynują, to je lubimy oglądać, z nimi się identyfikujemy i im kibicujemy. To postaci, które znajdują się niejako pomiędzy światami dobra i zła.

Na festiwalu odbędzie się premiera filmu "Smugi", który przedstawia poetycki portret wielopokoleniowej toruńskiej rodziny artystycznej. Ojciec - Wiesław Smużny - jest profesorem sztuk plastycznych. W filmie pojawi się jego małżonka Maria Elżbieta Przybylska - zasłużona aktorka teatrów lalek. Ich najstarszy syn Dominik zajmuje się rzeźbą i performance'em. Radosław poszedł zaś w ślady matki i został aktorem. Impresję wyreżyserowali Adam Fisz i Marcin Gładych. Obaj toruńscy fotograficy mają na koncie współpracę przy kilku wspólnych wystawach i filmie "Panoptikon". Gładycha nie będzie na premierze - po ciężkim zawale czeka w Warszawie na przeszczep serca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji