Artykuły

Warszawa. Premiera "Negronautek" w Instytucie Teatralnym

W czwartek i piątek w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego premierowe pokazy "Negronautek" w reż. Wiktora Okwara. Spektakl jest finałem zwycięskiego PROJEKTU: MURZYNKA, realizowanego w ramach II edycji programu "Placówka".

Prace nad przedstawieniem poprzedził "casting do roli murzynki" oraz akcja crowdfundingowa.

Do udziału w castingu zostały zaproszone tylko białe osoby. Uczestników proszono między innymi o wcielenie się w "rolę murzynki". Skojarzenia, schematy i stereotypy, pozwoliły zbudować figurę czarnej bohaterki. W castingu wzięło udział prawie 100 osób. Do dalszego udziału w projekcie wybrano dwoje performerów.

II etap to kampania crowdfundingowa "Send me back to Africa". Była ona odpowiedzią na ksenofobiczne pragnienia, aby osoby czarnoskóre miały swoje terytorium, a nie żyły w Polsce. Zebrane pieniądze miały zostać przeznaczone na stworzenie organizacji, która zajmie się wysyłaniem/odsyłaniem czarnych osób mieszkających w Polsce do krajów afrykańskich. Z potrzebnych 12 tys. zł zebrano 30 zł i prawie 800 rasistowskich komentarzy pod artykułami w mediach elektronicznych, które informowały o "nietypowej zbiórce".

Zarówno casting jak i akcja crowdfundingowa - oparte, co oczywiste, na mechanizmach prowokacji - posłużyły jako punkt wyjścia i bogaty materiał do pracy nad spektaklem "Negronautki", którego premiera odbędzie się 7 września o godz. 19:00 w Instytucie Teatralnym (kolejny pokaz: 8 września, godz. 19:00). Chcemy porozmawiać w nim o czarności inaczej niż przez pryzmat rasizmu. Nie chcemy wykorzystywać czarności instrumentalnie tylko po to, by opowiadać na przykład o niewolnictwie w Stanach Zjednoczonych. Historia niewolnictwa nie jest historią czarnych Polaków. Rasizm jest tylko jedną z powierzchni tworzących opowieść o negronautkach.

Koncepcja PROJEKTU: MURZYNKA od początku była znana wszystkim realizatorom (zwłaszcza artystkom, które zaangażowały się w kampanię crowdfundingową "Send me back to Africa").

Program "Placówka" Instytutu Teatralnego wspiera poszukiwania teatralne i skierowany jest do artystów oraz grup twórczych o różnorodnym statusie oraz charakterze. "Placówka" ma pomagać w powstawaniu przedstawień, które w sposób znaczący mogą przyczynić się do wzbogacenia polskiego życia teatralnego dzięki oryginalnym propozycjom artystycznym i tematycznym. Zgłaszać można wszystkie odmiany współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami, aktywizmem społecznym, itp.

W II edycji programu, obok projektu Wiktora Okwara, zwyciężył projekt "Flaga nr 5" Moniki Drożyńskiej (premierowe pokazy 21-24 września, g. 18.00-21/00, także w Instytucie Teatralnym).

"Negronautki", 7 i 8 września, godz. 19.00, Instytut Teatralny (czas trwania spektaklu: ok. 60 min)

Występują: Sylwia Achu, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Bonnie Sucharska, Tomasz Szczepanek

Reżyseria i tekst: Wiktor Okwar

Dramaturgia: Gosia Wdowik

Choreografia: Ramona Nagabczyńska

Wideo: Natan Berkowicz

Scenografia i reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński / Joanna Antoniewicz

Kostiumy: Marcin Kosakowski

Muzyka: Lubomir Grzelak

Make up: Zuzanna Tokarska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji