Artykuły

Gdańsk. Rusza festiwal "Świat mało znany"

- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią stworzyć swój własny język artystyczny w wielu dziedzinach, takich jak choćby: teatr, malarstwo czy muzyka - mówi Jarosław Marciszewski, jeden z organizatorów festiwalu twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie "Świat mało znany", który rozpocznie się we wtorek.

Ludzie niepełnosprawni intelektualnie wciąż są objęci społecznym tabu. Wyczuwalny jest w stosunku do nich lęk większości społeczeństwa. Tego typu reakcjom zapobiegać ma inicjatywa nazwana bardzo znacząco "Świat mało znany". To festiwal poświęcony twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnością, który organizuje gdańskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. We wtorek rozpocznie się jego 11. edycja, która potrwa do piątku (20-23 czerwca).

- W społeczeństwie ciągle funkcjonuje bardzo silny stereotyp osoby niepełnosprawnej intelektualnie, która nie jest w stanie zaoferować nic interesującego pod względem artystycznym - opowiada Jarosław Marciszewski, jeden z organizatorów imprezy.

- Wiemy, że tak nie jest. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią stworzyć swój własny język artystyczny w wielu dziedzinach, takich jak choćby: teatr, malarstwo czy muzyka. Często są to artyści, którzy pracują już od wielu lat i ciągle rozwijają swoje umiejętności. Z drugiej strony nie są obciążeni edukacją formalną lub wymaganiami kulturowymi.

Łatwiej im zaprezentować swój świat, który często jest bardzo oryginalny. W Trójmieście z powodzeniem działa m.in. wiele skupiających takie osoby zespołów teatralnych, zrzeszonych w nieformalnej Grupie IM+, a także Orkiestra Vita Activa czy zespół Remont Pomp.

Spontaniczność i bezpretensjonalność

Osoby pracujące na co dzień z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie często zauważają ich artystyczne zainteresowania. Czasem zyskują one możliwość ich aktywnego rozwijania.

Dla ich twórczości artystycznej bardzo charakterystyczne są: spontaniczność, bezpretensjonalność i łatwość w szukaniu własnego języka artystycznego - opowiada Marciszewski. Dodaje, że widoczne jest u nich także duże zaangażowanie i motywacja do pracy twórczej. - Osoby pełnosprawne bardzo często długo pracują nad własnym językiem artystycznym, naszym artystom przychodzi to znacznie łatwiej - kontynuuje Marciszewski.

Profesjonaliści na warsztatach

W programie festiwalu ważną rolę odgrywają warsztaty przeznaczone dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które przejawiają zdolności artystyczne. Prowadzić je będą specjaliści w kilku dziedzinach: zajęcia muzyczne przygotował Krzysztof Topolski, teatralne - Agata Gregorkiewicz i Jarosław Rebeliński, z zakresu sztuki muralu - Jacek Wielebski, a fotograficzne - Krzysztof Mystkowski.

Do prowadzenia warsztatów zawsze zapraszamy profesjonalnych artystów; zależy nam na tym, aby osoby z niepełnosprawnością doświadczyły czegoś nowego na odpowiednim poziomie artystycznym - wyjaśnia Marciszewski. - Prowadzący bardzo często podkreślają, że dla nich to także jest bardzo rozwijające doświadczenie. W festiwalu biorą udział zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawne.

Impreza otwarta dla wszystkich

- Bardzo zależy nam na tym, aby impreza była otwarta dla wszystkich, nie tylko dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jesteśmy przekonani, że wszystkie wydarzenia będą bardzo ciekawe dla osób zainteresowanych danym rodzajem sztuki - dodaje na koniec Jarosław Marciszewski.

Wieczorami w programie festiwalu są koncerty, na których wystąpią artyści pełnosprawni i niepełnosprawni: zespół A Może zagra z Tomaszem Gadeckim, grupa Remont Pomp - z Mikołajem Trzaską oraz Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego, a Orkiestra Vita Activa z zespołem Amber Brass Quintet.

--

Świat mało znany, 20-23 czerwca, Gdańsk. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji