Artykuły

Stani Zawadzka w Operze Poznańskiej

W dniu dzisiejszym usłyszymy w poznańskiej Operze drugą premierę pod batutą dyrektora dr Zygmunta Latoszewskiego. Po "Strasznym dworze", który nadal cieszy się niesłabnącym powodzeniem, kolej przyszła na drugie z rzędu dzieło wielkiego repertuaru. "Cyganeria" Giacoma Pucciniego jest jedną z najpopularniejszych dzieł scenicznych muzyki werystycznej, zapoczątkowanej oficjalnie przez słynną "Rycerskość wieśniaczą" Mascagniego. Łatwo uchwytna harmonia, piękne i wpadające w ucho melodie, zachwycająca instrumentacja zjednały Pucciniemu niemal natychmiast szerokoświatowy rozgłos i dobrze zasłużone uznanie.

Solową partię Mimi śpiewać będzie dr Stani Zawadzka, znakomita i dobrze naszej scenie znana artystka operowa. Mija prawie siedem lat od chwili, gdyśmy ją słyszeli w roli Turandot, kapryśnej chińskiej księżniczki w operze tego tytułu, również przez Pucciniego skomponowanej, acz niedokończonej. Stani Zawadzka przez cały przeciąg okupacji wyłącznie poświeciła się działalności dydaktycznej a publicznie najzupełniej zaprzestała występować. Ani w warszawskich kawiarniach, ani na publicznych koncertach ani "w ogóle" nie śpiewała, rezerwując swe siły na czas przyszły, gdy praca w wolnej Polsce będzie możliwa i pod artystycznym punktem widzenia doskonała. W początku maja ub. roku występowała dwukrotnie w krakowskiej Filharmonii, gdzie pod batutą dr Latoszewskiego śpiewała arie z "Halki", "Legendy Bałtyku" Nowowiejskiego oraz "Beatrix Cenci" Różyckiego. Na jesieni brała udział w pierwszym Festivalu polskiej muzyki współczesnej w Krakowie, gdzie przy akompaniamencie Tadeusza Kasserna odśpiewała świeżo przez tegoż skomponowany "Tryptyk", poświęcony pamięci Romana Padlewskiego, który zginął na barykadach powstania warszawskiego. Gdy opera poznańska rozpoczęła chwalebny żywot pod kierunkiem dr Latoszewskiego - jasnym się stało, że tylko tu śpiewać może Stani Zawadzka. Zaszczyt to dla naszego miasta niemały, że może gościć tak znakomitą artystkę i śpiewaczkę zarazem. Bo Stani Zawadzka znana jest dobrze scenom zagranicznym. Urodzona i wychowana w Warszawie - tam skończyła gimnazjum oraz tam uzyskała dyplom lekarski, specjalizując się w dziedzinie bakteriologii oraz chorób zakaźnych. Odbywając jeszcze obowiązkowy "stage" kliniczny zadebiutowała w roli Małgorzaty we "Fauście" Gounoda. Działo się to w 1921 roku. Wkrótce jednak opuściła Polskę i wyjechała na dalsze studia śpiewackie do Mediolanu. Tu debiutowała z wielkim powodzeniem w operze Giordana "Andrée Chénier". Właśnie słynny twórca "Rycerskości" napisał był nową operę "Mały Marat". Główną rolę powierzono Polce z Warszawy. Mediolan tedy usłyszał Zawadzką w drugiej roli. Wkrótce nastąpiła seria występów w Palermo (już pod batutą kompozytora!), Catanii, Wenecji. W Neapolu śpiewa Zawadzka "Aidę", w Turynie Sentę w wagnerowskim "Holendrze Tułaczu", oraz w "Tosce" i "Butterfly". W Rzymie, Genui, Mantui słychać coraz więcej o znakomitej śpiewaczce, Polce. W Egipcie występuje jako "Aida" - tam przed wielu taty odbyła się zresztą prapremiera tej opery na uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego.. Wyjazdy do Londynu z zespołem "Scali", szereg seryjnych występów w Hiszpanii, Portugalii, Holandii i Francji uzupełniają artystyczne itinerarium Zawadzkiej i przyczyniają się znakomicie do ugruntowania sławy. Wreszcie przyjeżdża lekarz-artystka do Polski. Śpiewa w Warszawie jako artystka operowa i śpiewaczka oratoryjna ("Requiem" Verdiego, "Stabat Mater" Szymanowskiego i tegoż "Veni Creator"). W Poznaniu widzimy Zawadzką w "Turandot" Pucciniego i w długim szeregu innych słynnych oper (m. in. "Beatrix Cenci" Różyckiego).

Dzisiaj usłyszymy ją w "Cyganerii". Wkrótce wystąpi z niezmiernie interesującym recitalem pieśni solowej polskich kompozytorów od Chopina do Szymanowskiego, Maklakiewicza i innych. W najbliższy poniedziałek wystąpi w uroczystej akademii ku czci Feliksa Nowowiejskiego, śpiewając z orkiestrą dwie arie z "Legendy Bałtyku".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji