Artykuły

Portugalia. Więźniowie coraz częściej występują w sztukach teatralnych

Ludzie osadzeni w portugalskich zakładach karnych coraz częściej występują na deskach teatrów. Włączanie więźniów w duże projekty kulturalne popiera zarówno rząd w Lizbonie, jak i miejscowi teatrolodzy. W maju na sceny teatrów w Porto trafiła sztuka "Syn marnotrawny", w której u boku zawodowych aktorów występują też osadzeni z miejscowych zakładów karnych.

W sztuce występuje ośmiu więźniów - zarówno mężczyźni, jak i kobiety - poinformowała Luisa Pinto, reżyser "Syna marnotrawnego". - Pierwsze próby teatralne z więźniami rozpoczęły się przed pięcioma miesiącami. Udział osadzonych w spektaklu ma dać im motywację i poprawić poczucie własnej wartości - wyjaśniła Pinto.

Portugalski teatrolog i wykładowca na uniwersytecie w Evorze Jose Alberto Ferreira powiedział, że włączanie więźniów do projektów kulturalnych jest coraz powszechniejsze w Portugalii, a dobre skutki tej inicjatywy dostrzega Lizbona.

- Rząd, a w szczególności ministerstwo sprawiedliwości już od dłuższego czasu popiera resocjalizowanie więźniów poprzez kulturę i sztukę. Projektów teatralnych, w których występują aresztanci, jest coraz więcej w naszym kraju - wyjaśnił Ferreira. Dodał, że integrowanie więźniów ze światem teatru ma w Portugalii już kilkunastoletnią tradycję.

- Jedna z pierwszych inicjatyw tego typu pojawiła się w 2001 roku w Porto, kiedy miasto to było europejską stolicą kultury. Z czasem projekty teatralne z udziałem więźniów zaczęły się mnożyć w innych portugalskich miastach - przypomniał Ferreira.

Wyjaśnił też, że umożliwienie osobom, które w zakładzie karnym występowały w spektaklach, kontynuowania tej pracy po wyjściu na wolność utrudnia brak środków finansowych na wydarzenia kulturalne zarówno w budżecie państwowym, jak i kasach samorządowych.

"Opera w więzieniu"

- W naszym kraju brakuje pieniędzy na realizację projektów teatralnych z udziałem zawodowych artystów, a co dopiero na wydarzenia z udziałem amatorów, którzy swoją przygodę z kulturą i sztuką zaczęli w więzieniu - dodał.

Jednym z najbardziej komercyjnych przedsięwzięć teatralnych z udziałem więźniów był w Portugalii ubiegłoroczny projekt "Opera w więzieniu", w którego ramach zespół z zakładu karnego w Leirii wystawił w kilku miastach "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W czerwcu 2016 roku sztuka została zaprezentowana w głównym audytorium lizbońskiej Fundacji Gulbenkiana, jednej z największych sal koncertowych Portugalii. Poza więźniami w operze "Don Giovanni" zagrali zawodowi aktorzy, młodzież ze szkół muzycznych, a także dyrektor zakładu karnego oraz szef straży więziennej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji