Artykuły

Moskwa. Światowa prapremiera opery "Metamorfozy miłości"

W czwartek wieczorem Moskiewski Akademicki Teatr Muzyczny im. Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki przedstawił światową prapremierę "Metamorfoz miłości" - tryptyku operowego współczesnego rosyjskiego kompozytora Aleksandra Żurbina.

Dyrygentem wieczoru operowego jest Feliks Korobow, a reżyserem prapremiery - Tatjana Mitkalewa. W przedstawieniu występują soliści Moskiewskiego Akademickiego Teatru Muzycznego im. Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki, m.in.: Walerij Mikickij, Dmitrij Kondratkow, Piotr Sokołow, Natalia Władymirska, Weronika Wiatkin, Jewgienija Afanasjewa, Daria Tieriechow, Jewgienij Polikanin, Andriej Baturkin, Inna Kłoczko, Marija Oracz i Marija Makiejew - podała agencja TASS.

- Trzy jednoaktówki operowe - Wierność, Zmiana i Erotyka - łączy temat miłości - powiedział rosyjski kompozytor. Żurbin wyjaśnił, że "bohaterami jednoaktówek są ludzie powszechnie znani. W pierwszej, przedstawiono historię ostatniej miłości 74-letniego Goethego do 19-letniej Ulriki".

- To była prawdziwa, gorąca miłość - stwierdził Żurbin. - Goethe chciał się pobierać, ale matka Ulriki mu w tym przeszkodziła. Wesele nie doszło do skutku, a Goethe wkrótce umarł. Niesamowite jest to, że Ulrika dochowała mu wierności do końca swoich dni - a przeżyła 95 lat - i nie wyszła za mąż, nie urodziła dzieci, nie miała romansów - kontynuował.

Bohaterami drugiej jednoaktówki Żurbina są austriacki kompozytor Gustaw Mahler i jego żona Alma, która doprowadziła go do rozstroju nerwowego i spowodowała śmierć 51-letniego kompozytora.

Heroiną trzeciej opery pt. "Erotyka" jest rosyjska arystokratka i pisarka Lou Andreas-Salome, której kochankami byli m.in. poeta Rainer Maria Rilke, filozof Fryderyk Nietzsche i psychoanalityk Zygmunt Freud. - W sztuce miłości była nie tylko praktykiem, ale i teoretykiem. Andreas-Salome napisała traktat pt. Erotyka, w którym tłumaczyła, że twórczość artystyczna i erotyka są tym samym, a na dodatek bez erotyki nie ma prawdziwej twórczości - powiedział Żurbin.

Prapremierowe spektakle będą grane także 26, 27 i 28 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji