Artykuły

Mechaniczna pomarańcza

Dziś o godz. 19 na Dużej Sce­nie Teatru Ludowego odbę­dzie się premiera "Mecha­nicznej pomarańczy". Adap­tację powieści Anthonyego Burgessa reżyseruje Jacek Bunsch.

Burgess napisał "Mechaniczną po­marańczę" w 1962 r., akcję umieścił w nieokreślonej (choć przerażająco swojskiej) przyszłości, w nieokreślo­nym, choć anglosaskim kraju. Powieść napisana jest sztucznie wykreowa­nym językiem - angielskim z rosyjski­mi elementami (np. bar nazywa się Korova Milky Bar). Bohaterem jest 14-letni Alex, chłopak ze zwyczajnej ro­dziny, wielbiciel muzyki Beethovena, jednoczenie lider bandy nastoletnich przestępców. Ich codzienną rozryw­kę stanowią rozboje i napady. Któraś z ich nocnych eskapad kończy się śmiercią niewinnej kobiety, wtedy zdradzony przez kolegów Alex trafia do więzienia. Tutaj otrzymuje szansę zamiany wyroku na udział w ekspe­rymentalnej terapii, która ma go zresocjalizować. Najsławniejszą adaptacją powieści jest film Stanleya Kubricka z 1971 r. ze znakomitym Malcolmem McDowellem w roli Alexa. Burgess sam zaadaptował powieść na scenę (w 1987 r.) i dopisał do niej songi. Pre­miera odbyła się w 1990 r. w Royal Shakespeare Company. W Teatrze Ludo­wym zobaczymy właśnie tę adapta­cję.

"Mimo że musicalowa wersja po­wieści, jaką przedstawia nasz teatr, opiera się na umowności i operuje chętnie teatralnym skrótem, to nie jest to żadna bajeczka. Ta teatralna opo­wiastka filozoficzna zawiera zapisa­ne w skondensowany sposób pytanie o szansę. Jaką szansę ma sponiewie­rany przez świat i przez samego sie­bie Alex? Jaką może mieć nadzieję? Nie taką małą, zdaje się sugerować Burgess. Bo w świecie, który się wali i sypie na oczach, człowiek zawsze mo­że odnaleźć nadzieję. Byleby nie dał sobie wyrwać tego, bez czego z czło­wieka przemieni się w ludzki automat - taką mechaniczną pomarańczę. Czymś, co ostatecznie pozostawia pra­wo do nadziei, jest wolna wola" - pisze w zapowiedzi Marek Mikos, kierow­nik literacki Ludowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji