Artykuły

Łódź. "Pamięć wody" za grosze u Jaracza

Teatr im. Jaracza już po raz trzeci włącza się w obchody Dnia Teatru Publicznego. Z tej okazji już jutro, 13 maja, od godz. 12.00, w Kasie Teatru będzie można zakupić bilety za 500 gorszy na spektakl "Pamięć wody" S. Stephenson w reż. Bogdana Toszy, który zaprezentujemy 17 maja o godz. 19.00 na Małej Scenie Jaracza.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz trzeci. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce - a więc teatr dostępny i mówiący w imieniu każdego - obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnym roku i - o czym jesteśmy przekonani - uda się to także za kilka tygodni.

W akcji "Bilet do teatru za 500 groszy" z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział 97 teatrów z 38 polskich miast, a więc o siedem teatrów więcej niż w roku ubiegłym. Zmieni się także nieco formuła samego świętowania. Sprzedaż biletów za okrągłe 5 złotych - prowadzona tylko w kasach teatrów - rozpocznie się 13 maja, ale spektakle nie będą wystawiane w kolejną sobotę, jak było w roku ubiegłym, lecz przez cały tydzień - aż do 20 maja. Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu "Spacerowników teatralnych", który swój początek miał także przed dwoma lata z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).

"Bilet do teatru za 500 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Najlepszym dowodem na jej sens, a jednocześnie na ważność i potrzebę finansowania teatru z publicznych pieniędzy (jako publicznej wartości), są liczby ubiegłych lat. Co roku w akcji organizowanej z okazji Dnia Teatru Publicznego bierze udział kilkadziesiąt tysięcy widzów ze wszystkich województw.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji