Artykuły

Łódź. Inauguracja Roku Reymonta

W niedzielę, w 150. rocznicę urodzin Władysława Reymonta, rozpoczną się obchody mające na celu przybliżenie twórczości polskiego noblisty i odkrycie jego związków z regionem łódzkim.

W najbliższą niedzielę 7 maja w godz. 13-17 po ulicy Piotrkowskiej będzie jeździła dorożka z "łódzkimi fabrykantami". W strojach z epoki wystąpią aktorzy z Teatru Wielkiego i Teatru Jaracza oraz pracownicy Łódzkiego Domu Kultury. O pełnych godzinach przy dorożce będzie prezentowana muzyka z filmu "Ziemia obiecana" [na zdjęciu] (reż. Andrzej Wajda). - Chcemy zachęcać do tego, by Reymont znów był rozpoznawalny na łódzkich ulicach - mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

W kolejny weekend, w sobotę 13 maja, Łódzki Dom Kultury (ul. Traugutta 18) organizuje quiz wiedzy o Reymoncie. Znajomość życiorysu i twórczości pisarza będzie można sprawdzić w rywalizacji drużynowej, udział wezmą m.in. samorządowcy, etnografowie, czy pracownicy lotniska. O godz. 15 odbędzie się spotkanie z Ryszardem Bonisławskim, autorem książki "Śladami Reymonta po ziemi łódzkiej", następnie o godz. 16 w mieszczącym się w ŁDK Kinie Szpulka rozpocznie się maraton filmowy. Najpierw widzowie obejrzą ekranizację powieści "Ziemia obiecana", następnie serial "Chłopi" (reż. Jan Rybkowski). Bilety na pokazy filmowe można nabyć za symboliczną złotówkę.

W niedzielę, 14 maja, w Pasażu Schillera w godz. 14-17 przewidziano atrakcje dla całej rodziny: zabawy dla dzieci, wspólne czytanie "Ziemi obiecanej" z udziałem aktorów i zaproszonych gości, koncert muzyki ludowej oraz muzyki filmowej w wykonaniu kwartetu smyczkowego. - Oddamy artystycznie klimat z lat 80-tych XIX wieku, czyli czasów "Ziemi obiecanej" - mówi Monika Matusiewicz, zastępca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury.

Obchody Roku Reymonta będą przebiegały w całym województwie. Władysław Reymont urodził się 7 maja 1867 roku w Kobielach Wielkich niedaleko Radomska. Dzieciństwo spędził w Tuszynie, był także związany ze Rzgowem, Piotrkowem Trybunalskim i Lipcami Reymontowskimi, gdzie umieścił akcję powieści "Chłopi", za którą w 1924 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Dlatego w maju ŁDK ogłosi konkurs grantowy na wydarzenia związane z upamiętnieniem Reymonta, w którym będą mogły wziąć udział instytucje z regionu. - Zbudujemy ciekawy kalendarz wydarzeń kulturalnych nawiązujących do naszego noblisty - mówi Matuszkiewicz.

- Zachęcamy również by zajrzeć do Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Piłsudskiego, są tam cenne zbiory jak choćby jedno z pierwszych wydań "Chłopów" z lat 20-tych XX wieku - dodaje Stępień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji