Artykuły

"33 omdlenia" (zapis scenariusza)

W Teatrze Dramatycznym w Warszawie na scenie tzw. Sali Prób od dwóch miesięcy prezentowane jest oryginalne przedstawienie "33 - omdlenia". Montaż utworów Antoniego Czechowa. W podobnym kształcie i o identycznym tytule grany już w słynnym teatrze Meyerholda.

Fragment spektaklu

Gra pan w spektaklu "33 - omdlenia" razem z Ewą Żukowską, Andrzejem Blumenfeldem, Janem Tomaszewskim, Stanisławem Gawlikiem i Krzysztofem Wieczorkiem.

- Ale główna część tego spektaklu, są to trzy jednoaktówki-"Jubile­usz" , - "Niedźwiedź,Oświadczyny" -. Polegają one na tym, że każdy z państwa gra w tych jednoaktówkach zupełnie inną postać. Zmienia nie tylko kostium, ale zmienia zupełnie twarz, zmienia środki. Można tak to ogólnie określić, że jest to taka klasycznie aktorska metamorfoza. Czy nie uważa pan za dziwne, że i twórcy i widzowie przyzwyczaili się do czegoś następującego, do obsadzania aktorów w sposób taki, aby ich warunki prywatne zgadzały się z warunkami postaci - ten spektakl to łamie.

Chciałbym, żeby ten teatr, który ja tutaj zamierzam założyć, bo tak trzeba by to sformułować, chciałbym być ścisły - ja go jeszcze nie otworzyłem tak naprawdę, ale zmierzam do tego, aby zgromadzić tutaj takich ludzi, którzy mają to właśnie zainteresowanie, chciałbym, żeby to był teatr głównie poświęcony temu aby odnowić i wśród aktorów i wśród widzów, wśród opinii, wśród krytyków, wśród wszystkich - to co całkowicie zanikło tzn. element kreacyjności w sztuce aktorskiej. Aktor jest od tego, aby poprzez siebie pokazywać różnych ludzi.

Fragment -

Czy następne spektakle będą oparte na tej konwencji?

Nie wiem, to nie jest taka praca, żeby to od razu można za pomocą jednego, jednej ustawy wewnętrznej przekonać wszystkich reżyserów. D tego będę zmierzał, żeby aktorzy którzy tu są mieli przyjemność zagrania. Mam nadzieję, że jest to również pewna przyjemność dla publicz­ności. Ta forma, którą tu przyjęliśmy sprzyja temu. Bez względu na zainteresowanie publiczności, małej ilości miejsc na Sali Prób przedstawienie -"33-omdlenia",będzie przeniesione na dużą scenę "Teatru Dramatycznego". Pierwszy spektakl odbędzie się 10-maja br.

Rozmowa z Zapasiewiczem

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji