Artykuły

Miniaturki do śmiechu

Sobotnia prapremiera uczci pięciolecie najmniejszej sce­ny szczecińskiego Teatru Współczesnego. Twórczość Awerczenki (1881-1925) wyra­sta wprost z tradycji humoresek Gogo­la i Czechowa. Ten pisarz, satyryk i hu­morysta, dramaturg i wydawca był re­daktorem popularnego w przedrewolucyjnej Rosji tygodnika "Satyricon". Felietony jego autorstwa cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią czytelników. Pisał błyskot­liwie, ale bez zjadliwej ironii i złośli­wości. Był nazywany Królem Śmiechu. W krótkich, prawie bez wyjątku mi­łosnych historiach, ze staroświecką elegancją, rzadkim smakiem oraz sym­patią do drugiego człowieka kreśli hu­morystyczne obrazy ludzkich przy­war, śmiesznostek i naiwności. - Jego utwory cechuje radosna atmosfera i wyrozumiałość wobec ludzkich wad - mówi Zaczykiewicz.

Perypetie ślicznej remingtonistki Ninoczki, zazdrosnego Pietuchowa, domokrążcy Cackina, autora rozwiąz­łych powieści Kukuszkina czy nadzwyczaj czułej dla męża Katii bawiły na­szych pradziadków, mogą bawić tak­że i nas, zwłaszcza kiedy śmiejemy się sami z siebie.

Bartosz Zaczykiewicz (rocznik 1969) to absolwent polonistyki Uni­wersytetu Warszawskiego i reżyserii dramatu Akademii Teatralnej w War­szawie. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Jana Kocha­nowskiego w Opolu oraz Teatru Stu­dio w Warszawie. To on dokonał prze­kładu i adaptacji scenicznej opowia­dań Awerczenki, w tłumaczeniach wspomagany przez Tetianę Sopiłka, która spektakl opracowała muzycz­nie. Scenografia to dzieło Izy Toroniewicz. Grają: Kinga Piąty, Grzegorz Młudzik i Paweł Niczewski.

Spektaklem tym Teatr Współczes­ny uczci pięciolecie Teatru Małego przy Deptaku Bogusława 6.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji