Artykuły

Warszawa. Thom Luz w Nowym Teatrze

21 i 22 kwietnia w Nowym Teatrze zaprezentowany zostanie spektakl szwajcarskiego reżysera Thoma Luza "Unusual Weather Phenomena Project".

Amerykański fizyk William R. Corliss w swoim "Podręczniku niezwykłych zjawisk przyrodniczych" z 1974 roku skatalogował potwierdzone naukowo, lecz niezwykle rzadko obserwowane cuda natury, m.in. deszcz padający wstecz, poczwórny układ zaćmienia słońca lub odwrócony porządek pór roku. Zauważył, że studiowanie dziwactw i zjawisk anomalnych pomaga zrozumieć świat.

Spektakl szwajcarskiego artysty Toma Luza oparty jest na opisach zjawisk przyrodniczych Corlissa i ich muzycznych rekonstrukcjach. Czterech wyjątkowych muzyków wciela się w prezenterów pogody i serwuje nam symfonię zjawisk pogodowych na puzon, skrzypce Stroha, czyli trąbko-skrzypce, magnetofon i światło. To cudowne zbliżenie pomiędzy rzeczywistością i wszystkim tym, czego nie potrafimy zrozumieć.

W tym poetyckim teatrze muzycznym dokonuje się zastanawiająca zmiana - tym razem to nie my mówimy o pogodzie, interpretując jej zjawiska na wzór realizmu magicznego, ale ona mówi o nas.

***

Reżyseria, pomysł, scenografia: Tom Luz

Muzyka: Mathias Weibel

Kostiumy i światło: Tina Bleuler

Występują: Michael Flury, Martin Hofstetter, Mara Miribung, Evelinn Trouble, Mathias Weibel

Thom Luz (ur. 1982) jego teatr rozwijający tradycję Marthalera rozciąga się pomiędzy muzyką i słowem. Z wielką precyzją bada możliwości ciszy i tego, co niewypowiedziane, a zarazem ewidentne na scenie. Luz objawia rzeczy jakby za sprawą magii, używając rzeczywistości do odkrywania snów.

W 2014 roku w plebiscycie krytyków magazynu Theater heute Tom Luz został okrzyknięty odkryciem roku. Jeden z jego spektaklu prezentowany był w 2015 roku na berlińskim Theatertreffen jako jedna z najlepszych produkcji teatralnych roku. W tym roku jego spektakl również prezentowany jest podczas Theatertreffen.

Mathias Weibel (ur. 1963) pochodzi z Berna, z wykształcenia jest skrzypkiem. Studiował w Bernie, Florencji i Wiedniu. Karierę rozpoczął grając w zespołach takich jak Capilla Reial de Catalunya, Hesperion XXI, La Folia Madrycie specjalizując się w skrzypcach barokowych. Obecnie mieszka w Zurychu, gdzie wraz z brazylijskim wokalistom Luiz'em Alves da Silva założył zespół Turicum. Jest członkiem Orkiestry Kameralnej w Bazylei. Grywa tango argentyńskie i współpracuje z hiszpańskimi muzykami falmanco. W ostatnich latach poświęcił się w większym stopniu improwizacji i aranżacji.

Z Thom'em Luzem współpracuje jako muzyk teatralny, aranżer i pianista. Razem realizowali projekty m.in w Theaterhaus Gessnerallee, Teatrze Miejskim w Bazylei, Oldenburg State Theatre, Teatrze Narodowym w Hanowerze, Deutsches Theater Berlin i Schauspielhaus Zurich. W swojej karierze pracował też z takimi reżyserami jak Christoph Marthaler, Stefan Pucher i Meg Stuart.

Premiera: 10 marca 2016 Gessneralee Zurich

Koprodukcja: Gessnerallee Zurich, Théâtre de Vidy Lausanne, Kaserne Basel, Südpol Luzern, Theater Chur

Czas trwania: 1h

Bilety: 50/30 zł

Wejściówki: 20 zł

22 kwietnia 19.00 spotkanie z Thomem Luzem i pozostałymi artystami ze spektaklu.

***

Nowy Swiss//

New Szwajcaria

W tym roku rozpoczynamy intensywną współpracę z ProHelvetia i będziemy prezentować najciekawsze zjawiska sztuk performatywnych z tego obszaru. Nasza znajomość ogranicza się na ogół do teatru Christopha Marthalera, a przecież Marthaler ma już 66 lat i łatwo zgadnąć, że teatr szwajcarski nie zatrzymał się na nim. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co dzieje się na szwajcarskiej scenie, w kraju, w którym obowiązują cztery urzędowe języki, a liczba teatralnych dialektów jest niepoliczalna. Kolejne spektakle pokażemy jesienią i zimą 2017.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji