Artykuły

Zielona Góra. Rozbudują Lubuski Teatr

Podwórko za Teatrem Lubuskim czekają poważne zmiany. Miasto przeprowadzi tam rewitalizację, a teatr rozbuduje swoją siedzibę. Właśnie zapadła decyzja o przekazaniu artystom w formie darowizny działki, gdzie dziś stoją garaże.

Przekazanie działki teatrowi miejscy radni przegłosowali na wtorkowej sesji. Decyzja podyktowana jest zbliżającą się wielkimi krokami rozbudową teatru.

Inwestycja ma pozwolić m.in. na stworzenie muzeum lalek, o którym Robert Czechowski, dyrektor Teatru Lubuskiego, myśli już od wielu. Baza jest - blisko 500 lalek spoczywa dziś w magazynach teatru. - To prawdziwe dzieła sztuki, cała historia teatru w pigułce - tłumaczył "Wyborczej" Czechowski. Marzy, by pokazać je światu, zamiast skrywać w niedostępnych dla publiczności pomieszczeniach.

W nowej części powstałaby więc scena lalkowa, połączona z muzeum. Robert Czechowski planuje tam nie tylko wystawiać spektakle dla dzieci i młodzieży, ale i mocno postawić na edukację. Miałyby się tam odbywać warsztaty i lekcje teatralne, a także zajęcia z tzw. arteterapii, czyli leczenie za pomocą sztuki.

Z kolei latem scena lalkowa zamieniałaby się w scenę letnią. - Jedna ze ścian budynku otwierałaby się i tworzyła część ruchomej sceny plenerowej. Tu mogłyby się odbywać spektakle, koncerty, pokazy taneczne, projekcje kina letniego - wylicza Czechowski. Na sezon jesienny ściana budynku byłaby z powrotem zamykana.

Koszty? Szacuje się, że około 10 mln zł. Teatr po pieniądze sięgnie z unijnego rządowego programu POIŚ.

Inwestycja teatru jest powiązana umową partnerską z miastem. Urząd bowiem mniej więcej w tym samym czasie przeprowadzi rewitalizację podwórka za teatrem.

Mówi się o powstaniu tzw. "deptaka bis". Mają tam powstać m.in. wybrukowana uliczka i duży rekreacyjny plac z sześciorzędową widownią. Ta będzie miała ok. 50 m szerokości i będzie w pełni zadaszona.

Sam plac będzie się składał z wielkoformatowych płyt betonowych o różnych wymiarach (minimalny to 30 na 30 cm) i kolorach, z mozaiką w formie "koniczyn" wzorowanych na dawnej posadzce deptaka.

W pobliżu powstanie także fontanna z oświetleniem oraz wysoka na kilkanaście metrów wieża z tarasem widokowym. Dookoła mają działać kawiarenki i galerie. Projekt ma być zrealizowany w ramach ZIT - Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Najciekawszą częścią projektu jest jednak budowa parkingu podziemnego za teatrem, który będzie pierwszym takim parkingiem publicznym w mieście. Podziemny parking będzie miał jeden poziom, pomieści 50 aut i powstanie w centralnej części placu Teatralnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji