Artykuły

Wrocław. W środę otwarcie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

Kilkaset eksponatów przedstawiających historię wrocławskich scen teatralnych można zobaczyć w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, które w środę zostanie otwarte we Wrocławiu.

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego to oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia Maciej Łagiewski podkreślił w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że nowa jednostka muzealna będzie poświęcona historii wszystkich teatrów działających w stolicy Dolnego Śląska po II wojnie światowej.

- Zasadnicza część tego muzeum poświęcona jest jednak Wrocławskiemu Teatrowi Pantomimy i osobie Henryka Tomaszewskiego, który kierował tym teatrem przez 45 lat - mówił Łagiewski.

Dyrektor podkreślił, że Wrocław to miasto, które od wielu lat kojarzy się z teatrem. - Dwa teatry otworzyły Wrocławiowi okno na świat - to Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego - mówił Łagiewski.

Nowe muzeum znajduje się na placu Wolności, w bezpośrednim sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki. "Sercem" Muzeum Teatru są trzy sale składające się na Mieszkanie Henryka Tomaszewskiego.

- Chcemy przybliżyć atmosferę mieszkania Henryka Tomaszewskiego. Pierwszy pokój wypełniony jest rzeczami osobistymi artysty, w kolejnym znajduje się kolekcja lalek, które zbierał Tomaszewski, następny zaś to gabinet, w którym pracował - opowiadała dziennikarzom kierownik Muzeum Teatru Małgorzata Bruder.

W Muzeum Teatru można również zobaczyć kilkadziesiąt plakatów z różnych wrocławskich przedstawień teatralnych. Osobna sala zostanie poświęcona historii wrocławskiego teatru po 1945 r. Z kolei w Gabinecie prof. Janusza Deglera znajdują się biblioteka oraz materiały dotyczące historii wrocławskich teatrów. Tam też odbywać się będą spotkania, a przestrzeń gabinetu posłuży wystawom czasowym.

W Muzeum Teatru znajduje się również interaktywne stanowisko poświęcone prawidłowemu mówieniu. Można tam posłuchać łamańców językowych i sprawdzić własną dykcję.

Osobną salę przeznaczono na prezentację zdjęć nestora polskiej fotografii Stefan Arczyńskiego. To zdjęcia dokumentujące twórczość Henryka Tomaszewskiego oraz jego zespołu. Remont budynku, w który znajduje się muzeum oraz jego wyposażenie kosztowały 8 mln zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji