Artykuły

Rymkiewicz i Bałucki

Choć już wkrótce warszawianie będą oklaskiwać przedstawienia przywiezione do stolicy w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych, także i stołeczne teatry nie próżnują.

Oto na dużej scenie Teatru Dramatycznego już w niedzielę 22 lutego br. kolejna premiera. Będzie to komedia serio Jarosława Marka Rymkiewicza "Ułani".

Sztukę tę można określić jako oryginalną zabawę literacką będący parodią mitów i stereotypów polskiego romantyzmu; ułana; oczekiwanego potomka, który ma być zbawieniem ojczyzny; niezłomnej Polki, która nie chciała cudzoziemca. Rymkiewicz dał w "Ułanach" komediową syntezę polskiego romantyzmu, ale jakby rodem z Witkacego, Gombrowicza czy Mrożka.

Oto co na temat przedsta­wienia czytamy ulotce do przedstawienia: "Intryga zbu­dowana jest wokół "zrobienia dziecka" Zosi. Do zaszczytnej roli ojca został wytypowany po­rucznik Lubomir,który jednak używa do tej posługi ordynansa, sam zaś ulega fascynacji wrogiem, męskim i wspaniałym grafem feldmarszałkiem".

Reżyserem spektaklu jest Marek Okopiński, scenografię przygotował Antoni Tośta, a wystąpi m.in. Iwona Głębicka, Bożena Szymańska, Jerzy Janeczek, Jan Tesarz.

Zaś warszawski Teatr Rozma­itości przygotował muzyczną komedię karnawałową, czyli no­wą wersię "Domu otwartego" Michała Bałuckiego. Przedstawienie wyreżyserował Ignacy Gogolewski, autorką choreografii jest Barbara Fijewska, muzyki - Zbigniew Ry­marz, teksty piosenek napisała Bogusława Czosnowska, nato­miast opracowanie graficzne spektaklu jest dziełem Lecha Zahorskiego, a kostiumy - Michelle Zahorskiej.

Warto dodać, iż Lech Zahor­ski obchodzi właśnie 40-lecie pracy artystycznej. I z tej to właśnie okazji przedstawieniem "Domu otwartego" towarzyszy wystawa prac scenograficznych artysty pt. "40 lat dookoła tea­tru". Na wystawie obejrzeć można zdjęcia, plakaty, projek­ty dekoracji i kostiumów z wie­lu spektakli przygotowanych przez Lecha Zahorskiego w te­atrach muzycznych i dramatycz­nych zarówno w kraju jak i za granicą.

A w przedstawieniu "Domu otwartego" udział biorą m.in. Teresa Szmigielówna, Irena Kownas, Edward Wichura, Maciej Wolf i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji